Отглеждането на разсад от домати е само половината от битката за богата реколтата. Важно е не само разсадът да се транспортира до градината без загуби, но и след това да се засади правилно в лехите, така че растенията да се вкоренят бързо. Опитните градинари имат свои собствени трикове и в случая всяка година разчитата на един от тях при засаждането на домати. Те използват една билка, която расте в почти всяка градина като плевел.
Градинарите с опит добавят няколко листа от нея към дупката при пресаждането на разсад в земята. Те споделят, че ако направите всичко правилно, казват градинарите, можете да съберете повече от една кофа домати от един храст.
Коприва - билката, която е тайната на богатата реколта от домати
Преди презасаждането на доматения разсад в градината е необходимо да подготвите дупките и да се запасите с коприва. Копривата трябва да е прясна, като във всяка дупка се слагат по 5-6 листа. Листата могат да се натрошат, но във всеки случай естественият тор трябва да се поръси с пръст, преди да поставите разсада в дупката.
Засаждане на домати през април 2025: Кои са най-добрите дати
Градинарите с опит твърдят, че този метод ще помогне за насищане на почвата с хранителни вещества, на които е богата копривата. Тъй като листата на копривата започват да гният, елементите, необходими за растежа на доматите, ще останат в почвата. Копривата ще укрепи доматения разсад и ще го предпази от болести, което от своя страна ще увеличи добива.
Още за ползите от копривата в градината
Торът от ферментирала коприва е полезен за зеленчуцире и зеле, тези култури изискват много азот. Този тип тор е особено добър за маруля и други зеленчуци. Доматите се нуждаят само от ферментирала инфузия от коприва в началния етап на растеж. Подхранването им с био запарки има забавен ефект, проявява се след около 2-3 седмици. Краставиците и другите растения от семейство Тиква ще се възползват от органични торове от коприва и други плевели през целия вегетационен период. Торенето с тях се извършва на всеки 10-15 дни.
Тези 5 грешки съсипват реколтата от домати
За приготвяне на тор е по-добре да използвате пластмасови или емайлирани контейнери.Напълнете 2/3 от контейнера с билката, не добавяйте вода до самия връх, защото разтворът ферментира.
Процесът на ферментация отнема 5-10 дни в зависимост от температурата на въздуха: колкото по-горещо е навън, толкова по-бързо ще бъде готов торът. Запарката се разбърква ежедневно. Веднага щом разтворът престане да ферментира и придобие кафяво-зелен цвят, торът е готов. Прецежда се и се разрежда с вода. Зелената маса може да се добави към компост или да се изсипе под ягодоплодни храсти.
За кореново поливане използвайте концентрация 1:10 (1 л на 10 л вода), за листно подхранване - 1:20 (0,5 л на 10 л). Разходът на течен тор е 1-2 литра на растение в зависимост от размера му.
Кога е най-добре да засадите разсада от домати в градината