Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се грижим за фикуса през зимата?

01 декември 2023, 16:45 часа

Фикусът е едно от цветята, на които не са необходими специални условия за зимуване, но все пак има някои правила, които трябва да се спазват при отглеждането му.

Още: Подправката, с която опитните градинари поръсват градината всеки сезон

Още: Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта?

Грижа за фикуса през зимата

Растението се чувства добре при стайна температура, стига тя да не пада под 16 °C. Но с намаляването на дневните часове растежът му също се забавя, което се възобновява с настъпването на пролетта.

Цветето, което всяка домакиня трябва да има в дома си

Това непретенциозно цвете трябва да е защитено от течения. В противен случай листата му ще започнат да падат. Ако перваза на прозореца е студен, поставете пяна или друга подложка под саксията.З поливане използвайте само вода , която е престояла поне 1-2 дни на стайна температура.

Още: Дори най-старите семена на пипера ще покълнат с помощта на 2 хапчета

Още: Хапчето, с което листата на фикуса ще спрат да капят

Няма ясен интервал за поливане на фикуси. Най-важното е да оставите почвата да изсъхне. Забийте пръста си в почвата няколко сантиметра. Ако е сухо, растението се нуждае от вода.

Налейте обилно вода в саксията. След 30-40 минути отстранете излишната течност, за да не се застоява.

През цялата година пръскайте фикуса с утаена вода при стайна температура веднъж на ден или два. Но ако в стаята , където се намира растението, температурата не надвишава 16 ° C, откажете водните процедури.

За растението е подходящо добре осветено място. Но се уверете, че директната слънчева светлина не пада директно върху листата му и го засенчвайте леко, например с ролетни щори. В противен случай може да получи изгаряния.

Още: Какви цветя се сеят през януари? Запомнете това важно правило!

Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този

Яркото осветление е особено важно за пъстрите растения. Поради липса на светлина, листата им могат да променят цвета си и да станат просто зелени.

Избърсвайте големите листа на всеки две седмици с влажна кърпа или памучен тампон.

От същото почистване се нуждаят и дребнолистните видове. Компактните фикуси с малки листа се нуждаят от поливане на листата 1-2 пъти месечно. Преди това покрийте саксията с филм, за да предотвратите навлизането на влага в нея. Полейте обилно топла, но не гореща вода върху короната. Насочете струята отстрани.

След душ изчакайте растението да изсъхне и го върнете на мястото му. Опитайте се да го поставите със същата страна, обърната към светлината, както преди. За да избегнете грешки, направете маркировка върху саксията предварително.

За тези растения са подходящи пластмасови или керамични саксии. Най-важното е те да имат дренажни отвори.

Изберете саксия, която е малко по-голяма от кореновата система, тоест няколко сантиметра по-широка и по-дълбока. Не избирайте твърде голяма саксия.

За първото пресаждане след покупката на цветето, вземете саксия малко по-дълбока, но приблизително със същия диаметър.

Още: Защо не трябва да имате фикус у дома?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес