Поливането на тази зеленчукова култура е пряко обвързано с вида на почвата, в която я засаждате. Градинарите с опит са наясно с това, че пиперът е привърженик на почва, богата на хумус.
Ако засадите този зеленчук в друга почва, възможно е да възпрепятствате проникването на въздух в нея и това значително да затрудни нормалното развитие на кореновата му система. Най-добре е да садите чушките на места, където има оптимална влага и въздушност.
Как трябва да поливаме пипера за богата реколта?
Хората, които садят пипера в по-тежки почви, трябва да са в очакване на свиване на листата през първите дни след засаждане. В него момент не бива да поливате растенията с вода, защото така рискувате почвата около тях да се сбие още повече и накрая зеленчуците ще умрат.
След такова подхранване, чушките растат като луди
Ако след засаждане в по-тежка почва падне обилен дъжд, веднага трябва да разкопаете почвата около корените на пипера. Така ще позволите на въздуха да достигне до тях и ще ги спасите от сигурна гибел.
През периода от засаждане до появата на първите плодове чушките не се нуждаят от кой знае какво количество вода. Поливайте ги редовно, но не прекалявайте. Ако пренаситите почвата, растенията ще развият мощна коренова система.
Когато започнат да зреят чушките, трябва да сте много премерени с поливането. Не бива да закъснявате с живителното поливане. Съобразете се с температурите навън и валежите. Ако времето е горещо, а дъждове почти липсват, задължително поливайте растенията, защото накрая може и да ги загубите.
Най-добре е да успеете да запазите влажността на почвата. Ако тя е твърде суха, много по-голям е шансът чушките да се заразят с болести.
Това са само една малка част от съветите, които опитните градинари споделят с вас. Много внимавайте, когато става въпрос за поливането на зеленчуците.