Ако сами си отглеждате зеленчуците, това значи, че сте големи късметлии. По-вкусно от домашното производство няма. Не само вкусът е различен, но и липсват нитрати и пестициди.
Вредителите и болестите по растенията са онова, което обаче може да попречи на добрата реколта. И сами знаете, че на пазара се предлагат най-разнообразни препарати, които служат за прогонването и унищожаването им.
Чушките и патладжаните обикновено са засегнати от едни и същи болести. Става въпрос основно за бактериални, вирусни или гъбични заболявания.
Какво трябва да направите, ако искате да предпазите зеленчуците от болести?
Много е важно още в самото начало, когато избирате семената, да селектирате единствено здравите такива. Преди да ги засеете, съхранявайте ги на слънце за 2-4 дни. Ето и един домашен фунгициден разтвор, който е изключително ефективен. Той се приготвя от 100 мл вода и 25 гр пресован чесън.
Пръскайте краставиците с това и те никога няма да страдат от мана и други болести
Семената се киснат около 1 час в разтвора и след това се сушат на слънце. Освен в разтвор от вода и чесън, могат да се киснат и в сок от алое, който предварително сте разредили във вода.
Много е важно всяка година да сменяте мястото на зеленчуците в градината. Така избягвате гъбични инфекции и всякакви други зарази.
Не забравяйте, че слънчевата светлина успява да дезинфекцира почвата по естествен начин, затова е добре редовно да разрохвате повърхностния й слой.
Ако станете свидетели на разсад, който е нападнат от болести, изхвърлете го, вместо това да се опитвате да го излекувате с препарати. Ако растенията са здрави и силни, вероятността да бъдат атакувани от вредители, е много по-малка.
С тази съставка краставиците ще са по-хрупкави, сладки и твърди
Използването на органични торове е поредното, към което да се придържате, ако искате да опазите патладжана и пипера здрави. В органичните торове се съдържат естествени биостимулатори.
Правете всичко това, ако целта ви е да опазите чушките и патладжаните от болести!