Много от нас, които са запалени по градинарството, мечтаят техните ягодоплодни храсти да бъдат толкова плодовити, колкото тези на техните съседи. Но как да постигнем такъв резултат? Какви прости действия могат да превърнат нашата градина в рай за горските плодове? Нека да разберем това заедно.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Прости съвети за богата реколта от горски плодове
1. Поливайте добре
Един от ключовите моменти в грижата за ягодоплодни храсти е редовното поливане. Храстите се нуждаят от влага, особено в периоди на топло време и очаквани изобилни реколти. Чувствайте се свободни да ги поливате достатъчно. Пролетното поливане трябва да е обилно. По правило, малините и касисът изискват 2-3 кофи вода на линеен метър, а морският зърнастец - 3 кофи. При горещо време поливането трябва да се извършва два пъти седмично, за предпочитане вечер.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Плодове и зеленчуци за засаждане през МАЙ в градината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
2. Мулчирането е важно условие
Мулчирането около храстите е не само естетически приятен момент, но и важно условие за запазване на влагата в почвата и защита на растенията от плевели и някои вредители. За ягоди и диви ягоди са подходящи суха трева, чист торф или дървени стърготини. Мулчът може да бъде покрит и със специален филм, като се направят прорези за храстите.
3. Премахнете ненужните неща
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Необходимо е редовно да проверявате храстите за наличие на стари сухи клони, повредени части и други ненужни елементи. Претъпканите малини или къпини могат да доведат до лошо плододаване заради липса на слънчева светлина. В такива случаи старите клони трябва да се отстранят и храстите да се разредят.
Плодове през МАРТ: Най-подходящото време за засаждане
4. Контрол на вредителите
Предотвратяването на заболявания и защитата от вредители са важна част от грижата за ягодоплодни храсти. Третирането на растенията трябва да се извърши рано, преди проблемите да станат очевидни. Например, третирането със серен разтвор след цъфтежа е ефективно срещу пъпкови акари. И народните, и химическите средства помагат срещу много други вредители.
5. Биологично торене
Ягодовите храсти се нуждаят от редовно торене с органични торове. Органичните торове, като суспензия или течен торфен оксид, ще помогнат на растенията да получат хранителните вещества, от които се нуждаят за добър растеж и добив.