Април наближава, а с него и вредителите в градината се събуждат. Ако пропуснете няколко важни процедури преди 20 април, вместо сочни плодове ще получите закърнели кълнове в градината си. Ето кои 5 неща всеки градинар трябва да направи в градината си преди 20 април.
Премахване на подслона на трайните градински насаждения
Веднага след като нощните студове отминат и вече не се очакват минусови температури, отстранете покритието на малини, ягоди и чесън. Оставете само тънък слой мулч - той ще предпази насажденията от внезапни студове. Ако се забавите с извършването на тази процедура, растенията ще изгният и гъбичните инфекции ще изядат корените.
Домашна смес на хитрите градинари, с която ще имате цветна градина до следващата зима
Засадете култури, устойчиви на пролетни студове
Докато почвата е все още влажна от стопена вода, посейте студоустойчиви култури. Морковите, репичките, магданозът и грахът покълват дори при +3 градуса, а разсадът им ще преживее леки студове. Ако забавите сеитбата им кореноплодите няма да имат време да наберат сила преди настъпването на летните горещини.
За да ускорите покълването, накиснете семената за една нощ в сок от алое, разреден с вода 1:1. Това ще ги събуди седмица по-рано, отколкото е посочено на опаковката от производителя.
Третиране на овошките
След сеитбата следва обработката на дърветата. Докато пъпките са в покой, напръскайте ябълките, крушите и сливите с разтвор на железен сулфат (300 гр на 10 л вода). Той ще изгори ларвите на листни въшки, дългоносици и спори на краста, без да засяга полезните насекоми. Но не забравяйте: оставете медния сулфат до май, когато листата са разцъфнали.
Ще унищожите градината за нула време: 3 растения, които не трябва да отглеждате до краставици
Подгответе почвата за засаждане на домати и чушки
Топлолюбивите култури също изискват внимание. Две седмици преди засаждането на домати и чушки покрийте лехите с черен филм. Той ще затопли почвата до +10–12 градуса и ще унищожи плевелите, като даде преднина в развитието на разсада. Ако няма да използвате покривен филм, засадете синап и го изкопайте след 10 дни - той ще затопли почвата и ще я обогати с азот.
Направете дренаж на почвата
Последният щрих е дренажът. Ако стопената вода стои в локви, изкопайте окопи около периметъра на района, на дълбочината на лопатата, с наклон към канавката. Ако пропуснете да направите тази процедура корените на дърветата ще започнат да гният и разсадът ще изгние.
Направете всичко това преди 20 април и през юни ще имате реколта, на която всички ще завиждат.
Хвърлете обелка от този плод в градината и розите ще цъфтят като луди до есента