В североизточната част на Украйна в резултат на контраофанзива силите на страната си възвърнаха обширни територии и прогониха руските войски. В новоосвободените райони обаче облекчението и скръбта се преплитат, тъй като се появяват свидетелства за изтезания и убийства през дългите месеци на руската окупация, предава БГНЕС.
Артьом, който живее в град Балаклия в Харковска област, разказва пред Би Би Си, че е бил държан от руснаците повече от 40 дни и е бил измъчван с електрически ток. Балаклия е освободена на 8 септември, след като е била окупирана в продължение на повече от шест месеца. Епицентърът на жестокостта е полицейският участък в града, който руските сили използват за свой щаб.
Артьом разказва, че е чувал писъци на болка и ужас, идващи от други килии. Окупаторите се погрижили виковете да бъдат чути, казва той, като изключили шумната вентилационна система на сградата. "Изключиха я, за да могат всички да чуят как хората крещят, когато ги ударят с ток", разказа той. "Правеха това с някои от затворниците всеки ден... Правеха това дори с жените", допълва украинецът.
Следете развитието на войната в Украйна тук.
Направили са го и на Артьом, макар че в неговия случай е било само веднъж. "Накараха ме да държа две жици", казва той. "Имаше електрически генератор. Колкото по-бързо вървеше, толкова по-високо беше напрежението. Казаха ми: "Ако го пуснеш, с теб е свършено". След това започнаха да ми задават въпроси. Казаха, че лъжа, и започнаха да го въртят още повече и напрежението се увеличи", допълва той. Артьом разказва, че е бил задържан, защото руснаците намерили снимка на брат му - войник в украинска униформа. Друг мъж от Балаклия е бил задържан за 25 дни, защото имал украинско знаме, свидетелства Артьом.
Директорка на училище на име Татяна разказва, че е била държана в полицейския участък три дни и също е чувала писъци от други килии. По стените на килии са открити обозначения, показващи колко дни са изминали, както и изписана молитвата "Отче наш". Украински полицаи твърдят, че в килиите, предназначени за двама души, са държани до осем души. Те казват, че местните жители се страхуват да минат дори през участъка, когато там са руснаците, от страх, че ще бъдат заловени от руски войници.