За първи път от днес европейските туристи, които влизат в Обединеното кралство, трябва да бъдат снабдени с електронно разрешително за пътуване (ETA) – дигитален документ, за чието издаване се изисква и плащане на такса. Мярката цели да укрепи сигурността на британските граници.
След като Лондон въведе през януари тази система за гражданите на петдесетина страни и територии, сред които САЩ, Канада и Австралия, сега е ред на пътниците от около 30 европейски страни.
Преди пътуването ще трябва да се попълни онлайн въпросник, а след това да се заплатят 10 британски лири (12 евро). Таксата ще се увеличи на 16 лири, тоест на около 16 евро от 9 април. Сега вече всеки, който посещава Обединеното кралство, трябва или да има виза, или електронно разрешително за пътуване, което трябва да представи още на гарата или летището, от което отпътува за британска територия.
Още: Великобритания слага край на напълно свободния достъп за българи
🇬🇧UK rolls out paid entry permits for EU visitors — new border rules kick in
— NEXTA (@nexta_tv) April 2, 2025
Starting April 2, European travelers visiting the UK must obtain an Electronic Travel Authorisation (ETA) before arrival. The permit costs £10, rising to £16 from April 9. Irish citizens are exempt.… pic.twitter.com/WqcxjhXCNJ
"Ако не сте гражданин на страна, за която Великобритания е въвела изискване за виза, или ако не сте британски или ирландски гражданин, то ние искаме да съберем информация за вас преди потеглянето, за да проверим дали ви се разрешава да пътувате към Великобритания“, казва Фил Дъглас, генерален директор на британската гранична полиция.
С изключение на Ирландия, всички граждани на страните членки на ЕС, било то пълнолетни или не, са засегнати от новата мярка, освен ако нямат издадена виза, било то работна или студентска. Тяхното електронно разрешително за влизане на британска територия ще е с валидност от две години. За да получат документа, пътуващите трябва да свалят специалното приложение "UK ETA" или да посетят британския правителствен сайт gov.uk.
Тези стъпки са сходни на издаването на американското електронно разрешително за пътуване ESTA, чиято цена е еквивалентна на британското ETA.
Според Фил Дъглас ще има преходен период, през който ще има известна форма на толерантност, който ще продължи до септември или октомври. Но след това човек няма да има повече правото да се качва в самолет или влак за Обединеното кралство без електронно разрешително. Британското правителство оправдава тази мярка с необходимостта от обезопасяване на границите чрез дигитализиране на имиграционната система.
Още: В Тексас отиват към това да имаш пистолет без специално разрешително
Електронното разрешително за пътуване беше създадено през 2023 г. първо за гражданите на Катар, а после и за останалите страни от Залива. Гражданите на азиатски или африкански страни, като Индия, Афганистан, Камерун или Египет, продължават да са обект на изискванията на традиционната система за издаване на визи за Великобритания.
Британското правителство препоръчва на пътуващите да поискат своето електронно разрешително за пътуване най-малко три работни дни преди самото пътуване. В някои редки случаи се изискват допълнителни проверки.
За целта пътниците трябва да предоставят снимка на паспорта си, на лицето си и да отговорят на серия от въпроси. Всичко това отнема по-малко от 10 минути и разрешителното за пътуване, свързано дигитално с паспорта, обикновено се предоставя в рамките на няколко секунди, според британското министерство на вътрешните работи.
Това разрешително позволява престой във Великобритания максимално от 6 месеца и неограничен брой пътувания в продължение на две години. Но молбата за издаване на разрешителното трябва да бъде подновена при всяка смяна на паспорта.
Повечето от хората, които минават транзит през Великобритания, също трябва да имат подобно разрешително, освен тези, които преминават през определени летища като Хийтроу или Манчестър, където няма нужда при кацане да минават през британски гранични проверки.
ЕС също предвижда да въведе подобен тип система с разрешителни, наречена ETIAS. Тя ще влезе в сила през 2026 г.