Войната се върна като начин на мислене в Европа. Тя отново се възприема като възможен, легитимен и дори морално оправдан инструмент за решаване на международни спорове, което е най-опасният откат от края на Втората световна война. В същото време в международната лексика понятието "мир" е заместено със "сигурност".
Това каза д-р Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения, пред Радио "Фокус". Той е участвал във Форума за мир в Черноморския регион, проведен във Варна.
"Всяко едно(понятие) от тях има място в международната политика, но те не са идентични, като гарантирането на сигурността не е задължително, води до предотвратяване на война. Това бяха мотивите, за да се търсят евентуални действия за запазване на мира в региона (Черноморския регион)", каза още той.
Любомир Кючуков допълни, че влошаване на ситуацията се наблюдава след събитията в Украйна. Според него трябва да се има предвид какви са алтернативите на политическия диалог, дали има такива и водят ли те до решение.
Няколко възможни сценария вижда експертът, но за съжаление нито един от тях не води до решение:
„Първият възможен сценарий е застой. Тук идеята би била, че ако няма действия на нито една от страните, няма да има ескалация на напрежението. При този сценарий очевидно въоръжаването ще продължи. Няма да има урегулиране на въпроса, конфронтацията ще продължи при относително ниска интензивност, но с периодични пикове като лесно може да се предизвика нова ескалация.
Вторият възможен сценарий е замразяване на конфликта. Тук въпросът отново е свързан с това дали ще се намали напрежението в Украйна, ако конфликтът се замрази, но това дори не е сигурно. Резултатът от този сценарий би бил, че проблемът ще се циментира, но няма да се реши.
Немислим е сценарият, свързан с едностранно решение и постигане на победа. Последният възможен сценарии, който би могъл да се разглежда извън политическия диалог, е на едностранни отстъпки.“
Според него обаче конфликтът може да бъде решен само по един път – политически, чрез диалог.