Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Твърдият тон срещу Русия доминира на срещата на Г-7

07 юни 2015, 19:30 часа • 28795 прочитания

След като за близо две десетилетия терминът Г-8 се превърна в устойчиво понятие в световната политика. Днес обаче се случва третата среща на върха на 7-те най-развити икономики в света, на която не е поканен руския президент Владимир Путин. 

Лидерите на най-богатите държави в света се събраха за годишната среща на Г-7 в Баварските Алпи в Германия. Москва беше изключена от формата, след като анексира Крим през март 2014 г., припомня БНТ.

Очаква се по време на форума лидерите да запазят острия дипломатически тон срещу Москва. Германия, Великобритания и Съединените щати искат да постигнат споразумение за оказване на подкрепа на всяка страна членка на ЕС, която иска отмяна на санкциите срещу Русия. По отношение на споразумението за свободна търговия между Съединените щати и Европа, британският премиер Дейвид Камерън ще настоява за ускоряване на преговорите.

"Няма да има смекчаване на санкциите срещу Русия, докато Москва не започне да сътрудничи за преодоляване на кризата в Украйна", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск при откриване на срещата на Г-7 в баварския замък "Елмау", предаде БНР.

"Ако изобщо имаме дискусия по повод санкциите срещу Русия, то това ще е дискусия за изострянето им, а не за облекчаването им”, заяви Туск в началото на срещата.

"Всички ние бихме предпочели Русия да присъства на масата на Г-7... Но нашата група не е само група на политически и икономически интереси, а преди всичко общност на ценности. Именно затова Русия не е сред нас днес и няма да бъде поканена, докато продължава агресивното си поведение спрямо Украйна и други държави", каза той.

За руска агресия в Украйна говори и американският президент Барак Обама. „Трябва да действаме единно срещу нея”, заяви той. Британският премиер Дейвид Камерън настоя Западът да е единодушен и по отношение на санкциите срещу Москва в бъдеще.

Западът наложи санкции срещу Русия след анексията на Крим, като една от мерките бе изключване на Москва от срещите на Г-8, която от тогава се събира във формат Германия, Великобритания, Франция, Италия, САЩ, Канада, Япония. По този повод доста германски политици критикуваха изключването на Русия, тъй като без нея не може да има реално решение на украинската криза, припомня bTV.

Независимо от краха на двуполюсния модел след разпада на Съветския съюз Западът нямаше как да не си дава сметка, че Москва остава фактор в световната политика. Въпреки съсипаната от стария комунизъм и новите олигарски икономика, въпреки войната в Чечения, въпреки невдъхващия надежност президент-веселяк Борис Елцин лидерите на Г-7 поканиха за първи път руския държавен глава на тяхна среща на върха в Денвър през юни 1997 г.

Г-7 води началото си от 1975 година, когато тогавашният френски президент Валери Жискар д’Естен кани колегите си от Съединените щати, Великобритания, ГФР, Италия и Япония на неформална среща по въпросите на световните финанси. На следващата година към групата е поканена и Канада. Тогава това са седемте водещи икономики в света.

След анексирането на Крим и отцепването на Донбас от Украйна не без помощта на братска Русия, лидерите на държавите от Седморката отказаха да присъстват на поредната среща на върха на Г-8. Миналата година Русия председателстваше Осморката и срещата трябваше да се проведе в Сочи. Форумът протече на неутрална територия в Брюксел, тъй като така и така през последните години в срещите на върха неизменно се включват и ръководителите на европейските институции. 

Притиснат от критики заради Украйна, Путин се оказа нежелан и на срещата на Г-20 (20-те водещи икономики в света) миналия ноември в Бризбейн, Австралия, и я напусна преждевременно. Русия беше канена в Седморката само при разискванията на политически въпроси. Обикновено това са годишните срещи на върха. Финансите и икономиката си останаха запазени за Седморката, макар че през последните години Китай и Бразилия изпревариха Италия и с основание биха претендирали за място в групата.

Ако участието на Русия в Г-20 е по право, присъствието на руския държавен глава в Г-8 е привилегия, оказана му или отказана от останалите седем лидери. Москва надали някога ще върне Крим на Украйна, така че не е ясно дали някога руският президент ще се завърне като осмият сред големите седем. Или ако трябва да се запази традицията на формата Г-8, на масата по-скоро би трябвало да седне президентът на друга суперсила и вече втора икономика в света – Китай.

Протести

Антиглобалистките протести, съпровождащи срещите на Г-7 започнаха още вчера. Протестиращи издигнаха лозунги „политиката е за хората, не за пазарите”.

"Протестирам срещу споразумението за свободна търговия, защото то ограбва нашата демокрация”, споделя демонстрант. “Аз съм от Гармиш и смятам, че Г-7 е тотална лудост, толкова усилия, толкова пари, защо не се срещнат на някой кораб”, допълва участничка в протестите. 

“Не очаквам нищо от срещата, просто си пият кафе. Но съм тук срещу капитализма, срещу подслушванията и експлоатацията”, обяви друга. 

Демонстранти влязоха в сблъсъци с полицията в германския град Гармиш-Партенкирхен. Участници в протестите хвърляха димки и бутилки по органите на реда, които в отговор използваха лютив спрей. Лидерите на Г-7 са охранявани от над 22 000 полицаи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес