Предпазливост по отношение на шансовете за сключване на бърза сделка за развод с Лондон, изразяват министри от Евросъюза в началото на поредната седмица, която е ключова за споразумението.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Министри от оставащите 27 държави трябва да бъдат запознати с положението по преговорите от главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние. Времето преди датата за излизане на Великобритdния от общността – 29 март 2019 г. се скъсява с всеки изминат ден.
“Имаме време, но не чак толкова много“, каза външният министкър на Белгия Дидие Рендерс пред репортери при пристигането си на срещата с колегите си в Брюксел, предаде AFP.
„Трудно е постигането на действителен напредък, но се надявам това да е възможно преди Коледа“. Министрите от ЕС продължават да очакват „положителен сигнал“ от Лондон.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Ако тази седмица Барние не бъде в състояние да докладва за „решителен прогрес“, шансовете за ноемврийската европейска среща на върха да подпише сделка за Брекзит започват да се изпаряват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Мартин Каланън, младши министър на Великобритания в министерството за напускане на ЕС, също беше предпазлив в изказването си.
"Не можем да избързваме. Това е споразумение, което ще трае в продължение на много години. Трябва да сме сигурни, че ще се справим добре."
Каланън обаче призна, че сделката трябва да бъде договорена навреме, за да може британският парламент и парламентите на ЕС да я одобрят преди 29 март.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Британският премиер Тереза Мей ще бъде домакин на седмично заседание на кабинета във вторник, след като съобщи, че има проект за споразумение за оттегляне, за да запознае министрите си с него.
Споразумението ще финализира сметката за развода на Лондон на стойност около 39 милиарда паунда, ще гарантира правата на гражданите и ще предвиди 21-месечна фаза на преход, по време на която Лондон ще спазва правилата на ЕС.
По време на прехода британските и европейските преговарящи ще започнат по-амбициозни преговори, за да се споразумеят за бъдещите търговски и правни отношения.
Споразумението за оттегляне трябва да включва "възпрепятстване" на връщането на твърда граница между Северна Ирландия, част от Обединеното кралство, и Република Ирландия, ако страните не успеят да намерят пакт за свободна търговия.
Барние трябваше да се срещне с ирландския външен министър Саймън Ковени, след това да се отправи към Страсбург за срещи с парламентаристи от ЕС.
"Преговорите са в много критичен и чувствителен етап", каза Ковени преди да замине за Брюксел.
"Искаме да бъде постигнато споразумение колкото се може по-скоро, но се изисква спешност", каза той, подчертавайки необходимостта от "законно действащ защитен механизъм".
Мей предизвика яростта на своите северноирландски съюзници от Демократическата юнионистка партия (DUP)и на евроскептиците в собствената си партия.
DUP поддържа нейното правителство и се опасява, че ще остане в митнически съюз с ЕС.
Бившият британски външен министър Борис Джонсън остро атакува плановете на Тереза Мей като заяви, че тя е „на ръба напълно да се предаде и призова нейните министри към неподчинение.
"Вече гледаме към най-големия провал на британската държавност след Суец", написа поддръжник на Брекзит за своя работодател „Дейли Телеграф“.
"Дори ако кабинетът се разбунтува - както трябва - това няма да промени нищо. Джо Джонсън, братът на Борис Джонсън, подаде оставка като министър на транспорта в петък, като обяви, че предложеното от Мей споразумение за изтегляне е "ужасна грешка".