Тази година за 17-ти път се проведе "Пряка линия", в която президентът на Русия Владимир Путин отговаря на въпроси на граждани по различни теми.
Путин обяви, че Русия е загубила 50 милиарда долара в периода на рестрикциите от страна на Запада от 2014 година, а Европейският съюз е загубил 240 млрд. долара, заяви руският президент Владимир Путин в хода на директната линия
"Според данни от експертите, в резултат от тези рестрикции, ограничения, Русия за годините от 2014 година е недополучила някъде около $50 милиарда, а Европейският съюз е загубил $240 млрд., САЩ – $17 млрд., но ние нямаме голям стокооборот с тях, Япония - $27 млрд. Всичко това се отразява на работните места в тези страни", заяви той.
По думите му обемът на програмата за заместване на вноса във връзка с рестрикциите на Запада е около 667 млрд рубли (около 100 млрд. евро), допълва агенция Фокус.
"Имаме програма за т. нар. заместване на вноса – 667 млрд. рубли. Това ни принуди да развиваме даже такива направления, в които по-рано нямахме компетенции", обясни Путин, като добави, че държавата и медиите трябва да оказват подкрепа на развитието на местните производители.
Относно доходите на гражданите той призна, че в действителност са спадали от няколко години, но сега те са започнали да се възстановяват.
По-нататък Путин коментира различни показатели за доходите и разходите и за факторите, чрез които може да се определи дали финансовото благосъстояние на руснаците е паднало или не.
"Искам хората, които ме гледат от телевизията, да не се сърдят, че нямат големи заплати, говоря средно. Имаме много голяма пропаст между отраслите и и регионите", каза президентът.
Путин обърна внимание на посланието, че превъзходството на страната се осигурява не от ядрени оръжия, а от мощна икономика.
Според него това е абсолютно правилно. Оръжията са нужни за защитата на Русия, "докато ние работим за осигуряване на икономически растеж". Въпреки намаляването на разходите, Русия е две стъпки напред в сферата на отбраната, уверен е държавният глава. Според него това е причина за гордост.
"Ако искате мир, гответе се за война", припомни поговорката руският лидер. Той също така посочи, че тези, които не искат да нахранят армията си, ще хранят нечия чужда.
Путин добави, че Русия систематично намалява военните разходи. Никоя голяма страна не прави това.
"Русия е готова за диалог със САЩ толкова, колкото самите те са готови", отбеляза още руският президент.
"Въпреки това, правомощията на американския президент са ограничени. Той вече е влязъл в предизборната кампания, така че всичко няма да е толкова просто, каза руският лидер. Има нещо, за което да се говори с Тръмп: СТАРТ-3 скоро ще приключи, каза президентът. Той добави, че има интерес и в икономиката. Американските компании работят в Русия въпреки санкциите.", допълни още той.
Руският президент каза още, че е гледал изяви на сегашния президент на Украйна. Според него те са били талантливи и забавни. Въпреки това, това, което се случва в Донбас, не е никак смешно. Държавният глава подчерта, че конфликтът не може да бъде решен без диалог със самопровъзгласилите се републики, а Зеленски отказва.
"Нищо не се прави, блокадата се увеличава", каза руският президент.
По думите му атаката на САЩ срещу корпорацията Huawei цели сдържането на развитието на Китай като конкурент на Америка.
В хода на пряката линия бе съобщено, че колцентърът на директната линия с руския президент Владимир Путин е подложен на масирана кибератака от точки, извън границите на страната, но е била отразена.
Главният редактор на МИА "Россия сегодня" и телевизионния канал RT Маргарита Симонян написа в своя Телеграм-канал, че "DDoS атаката, на която е подложено приложението "Москва Путину", е била от Украйна", предаде агенция Фокус.
От "Ростелеком" съобщават пред ТАСС, че всъщност атаките са били две, както и че са били отразени и не са повлияли на работата на центъра.