Основно британско клинично изпитание е установило, че от хидроксихлорохина "нямат полза" пациентите, хоспитализирани с COVID-19, казаха учените след първото от пет мащабно проучвания за предоставяне на резултати за лекарство в центъра на политическите и научните спорове.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Хидроксихлорохин, лекарство срещу малария и ревматоиден артрит от десетилетия, е обявен за възможно лечение на новия коронавирус от високопоставени фигури, включително американския президент Доналд Тръмп, и е включен в няколко клинични проучвания.
Изпитването за възстановяване от Университета в Оксфорд, най-голямото от тях досега, стигна до извода, че сега ще спре набирането на пациенти, които да получават хидроксихлорохин "с незабавен ефект".
„Заключението ни е, че това лечение не намалява риска от смърт от COVID сред болничните пациенти и това очевидно има голямо значение за начина на лечение на пациентите, не само във Великобритания, но и по целия свят“, казва Мартин Ландрай, професор по медицина и епидемиология в Оксфорд, който ръководи изследването.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Клиничното проучване - считано за златен стандарт за клинично изследване - е набрало общо 11 000 пациенти от 175 болници в Обединеното кралство, за да тестват редица потенциални лечения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Други лекарства, които продължават да бъдат тествани, включват: комбинацията от ХИВ антивирусни препарати Лопинавир и Ритонавир; ниска доза стероид Дексаметазон, обикновено използван за намаляване на възпалението; антибиотик Азитромицин; и противовъзпалителното лекарство Тоцилизумаб.
Изследователите също тестват плазма от кръвта на хора, които са се възстановили от COVID-19, която съдържа антитела за борба с вируса.
Според изследователите 1542 пациенти са били случайно назначени на хидроксихлорохин и сравнени с 3132 пациенти, получаващи стандартна болнична помощ самостоятелно.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Те откриха, че „няма значителна разлика“ в смъртността след 28 дни между двете групи и няма доказателства, че лечението с лекарството съкращава времето, прекарано в болница.
"Това е наистина важен резултат, най-накрая предоставя еднозначни доказателства, че хидроксихлорохинът няма никаква стойност при лечението на пациенти, хоспитализирани с COVID-19", казва Питър Опеншоу, професор в Imperial College London, във връзка с резултатите.
Вижте още:
Защо СЗО поднови клиничните опити с хидроксихлорохина?