Украинските власти да не възпрепятстват хуманитарните доставки за зоната на конфликта, призова зам.-генералният секретар на ООН по политическите въпроси Джефри Фелтман, предаде БГНЕС.
"Въпросът с хуманитарните доставки за Донбас предизвиква силно безпокойство. Страните в конфликта трябва да гарантират безпрепятствен достъп до товарите. Правителството на Украйна трябва да снеме всички бюрократични препятствия пред доставките с хуманитарна помощ", заяви Фелтман на заседание на СС на ООН.
Заседанието на тема ситуацията в Украйна бе свикано по искане на Латвия. Темата бе обсъдена при участието на 15 страни членки на Съвета за сигурност, 5 от които постоянни - САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания.
По данни на Фелтман от началото на конфликта в Украйна са загинали над 6400 души, като само в сряда са били убити 28 човека, в това число 9 цивилни. Сериозен проблем представлява и нарастващият брой украински граждани, напускащи страната. Броят им е достигнал 1,3 млн. души, като само през миналата седмица Украйна са напуснали 16 000 души.
Междувременно украинският президент Петро Порошенко разговаря по телефона с президента на САЩ Барак Обама и германския канцлер Ангела Меркел. Основна тема и на двата разговора е била ситуацията в Източна Украйна.
Порошенко е заявил на Обама, че инцидентите в Маринка се явяват грубо нарушение на Минските договорености. Двамата лидери са били единодушни, че изпълнението им е ключово за мирното урегулиране на конфликта в Донбас.
САЩ трябва да увеличат ролята си в Силите за бързо реагиране на НАТО с цел противодействие на Русия. Това е заявил в Щутгарт шефът на Пентагона Аштън Картър на секретно съвещание с американски дипломати и висши военни. "Русия продължава да вкарва в Украйна свои военни без опознавателни знаци, което буди сериозно безпокойство. Санкциите не успяват да заставят Москва да измени външнополитическия си курс", е отбелязал Картър.
Обама е заявил пълната си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, като отново е подчертал, че конфликтът в Донбас трябва да бъде урегулиран по мирен път. Американският президент е похвалил украинския си колега за стартиралите реформи и постигнатите високи резултати в това отношение.
Основен акцент в разговора Порошенко - Меркел, освен ситуацията в Донбас, е била икономическата ситуация в Украйна. Порошенко е поискал от канцлера да бъдат разгледани допълнителни финансови механизми за подкрепа на украинската икономика, както и за енергийната стабилност на страната.
Украйна е практически на ръба на банкрута. Според прогнозата на МВФ в края на 2015 г. БВП на страната ще бъде -9%, а инфлацията - 46%. По данни на бившия украински данъчен министър Александър Клименко, общият дълг на страната (държавен и частен бизнес) е над 126 млрд. долара.