Изминаха повече от 15 месеца от старта на войната в Украйна. За тази период нещата на фронта постепенно стигнаха до състояние на равновесие. В Донбас линията на сблъсъци се установи в Донецка област, след като на практика цялата Луганска област беше превзета от руската армия, но успешната украинска контраофанзива в Харковска област доведе до украински натиск и в Луганска област, където руснаците отстъпиха известна територия и отчаяно защитават ключови точки по важната линия Сватово - Кремена. В Херсонска област украинците вече освободиха град Херсон, като руските сили се оттеглиха на изток от Днепър и сега важният въпрос е ще последва ли нова украинска атака натам и потенциално към Крим. Остава отворен и въпросът със Запорожката АЕЦ.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Водният резервоар, който се пълни от язовира "Каховка" в Южна Украйна, вече не може да осигурява вода за охлаждане на реакторите в атомната електроцентрала в Запорожие. Това съобщи операторът на язовира, предаде АФП. Главният изпълнителен директор на "Укрхидроенерго" Игор Сирота съобщи, че нивото на водата е "под критичната точка от 12,7 м", което означава, че вече не може да захранва "резервоарите в Запорожската атомна електроцентрала за охлаждане на централата".
За евентуална опасност, но от по-различен характер, алармира и бившият екоминистър Борислав Сандов. Пред Студио Actualno той заяви, че е притеснително качеството на водата, която евентуално ще се влее в Черно море и по този начин ще засегне и страната ни. Бившият министър на околната среда и водите обясни, че язовир "Каховка" е с обем 18 млрд. куб. м. (18 куб. километра), а за сравнение най-големият язовир в България - "Искър" е с обем 660 млн. куб. метра. "Разликата е, че "Каховка" се разпространява на много по-голяма територия, не е в планински район, както е яз. "Искър". Освен водата, която ще причини щети и жертви, въпросът е и съдържанието на водата. Когато се разруши стена, това означава, че дънни насипи, отложени почти 70 години вещества, които не са разтворими, ще попаднат във водата, което представлява и заплаха за нас като черноморска държава... Трябва да се притесняваме не за количеството, а за качеството на водата, която ще се влее в Черно море", каза още Сандов. Той поясни, че голям брой селскостопански животни ще бъдат удавени, а разлагането на телата им също има значение за екологията на Черно море. По думите му е възможно да има складове с материали, стари пестициди, които се съхраняват там, което също е заплаха.