Министерството на отбраната на Великобритания твърди, че Русия вероятно продължава да саботира украинските доставки на зърно, за да се стигне до повторното отваряне на тръбопровода за амоняк "Толиати-Одеса".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Москва постави като условие транзит на руски амоняк през Украйна, за да се съгласи с удължаване на зърнената сделка. Киев потърси гаранции, че наистина споразумението ще продължи при това положение и ООН обяви, че ще посредничи. ОЩЕ: ООН се мъчи да спаси зърнената сделка с ново предложение.
На 17 май Черноморската зърнена инициатива беше удължена с още 60 дни - т.е. ще важи до 17 юли. Русия обаче не иска да разширява сделката още, тъй като тръбопроводът все още не е отворен. Той бе спрян след пълномащабното нахлуване на силите на Владимир Путин в Украйна през февруари 2022 г. Москва настоява изпускането по него да бъде възстановено, защото амонякът е ключова съставка в нитратния тор, който би позволил на Русия да изнася изкуствени торове.
Въпреки подновяването на споразумението през май обаче Русия продължава да саботира украинския износ на зърно. В момента се проверяват само един или два кораба на ден, докато през есента на 2022 г. са се проверявали от 6 до 8, пише разузнавателният отдел на Министерството на отбраната в Лондон.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Според него Русия вероятно саботира сделката за зърното, за да наложи отстъпки по отношение на повторното отваряне на тръбопровода "Толиати-Одеса", по който се изнася амоняк от Русия, през Украйна, към три украински пристанища на Черно море. Тръбопроводът е най-дългият в света - близо 2500 км, и се управлява от „Трансаммиак“, собственост на олигарха Андрей Иванов.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
На 6 юни имаше обстрел по част от тръбопровода, разположена в Харковска област на Украйна. Според губернатора Олех Синехубов това е била втората атака срещу обекта в рамките на два дни и е била извършена от руснаците. Москва пък обвини Киев за случилото се.
Днес руският зам.-министър на енергетиката Михаил Галузин заяви, цитиран от контролираната от Кремъл информационна агенция ТАСС, че Москва определено ще „отчете като фактор“ взрива на тръбопровода за амоняк, когато обмисля дали да удължи зърнената сделка.
ОЩЕ: ВИДЕО: Взрив на важен тръбопровод за амоняк край Харков, Русия и Украйна се обвиняват взаимно
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)