Президентът на САЩ Доналд Тръмп призна, че наложените от него наказателни мита срещу на практика почти всички държави по света (без Русия например) ще доведат до трудности, но в същото време изрази увереност, че страната му ще спечели от това, предаде Франс прес.
"Дръжте се здраво, няма да е лесно", предупреди Тръмп в своята социална мрежа "Трут Соушъл", но в същото време увери: "Ние ще спечелим", написа той в събота.
"Китай е ударен много по-силно от Съединените щати... Ние връщаме работни места и компании (в САЩ) както никога досега... ТОВА Е ИКОНОМИЧЕСКА РЕВОЛЮЦИЯ И НИЕ ЩЕ ПОБЕДИМ. ДРЪЖТЕ СЕ ЗДРАВО, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически", каза Тръмп.
Още: След митата на Тръмп: Сривът на финансовите пазари продължава и днес
Вчера президентът на САЩ потвърди, че няма да промени позицията си за митата. Президентът на американската централна банка Джером Пауъл обаче предупреди, че те повишават риска за националната икономика.
Търговската война
Оказа се, че митата сериозно ще ударят отбранителната индустрия на САЩ, като увеличат разходите за производство на военно оборудване. И не само че това ще направи американските оръжия значително по-скъпи, но тарифната политика на Тръмп ще доведе и до смущения в глобалните вериги за доставки, за създаването на които на Пентагона са били нужни десетилетия.
Още: Митата, глобалните сътресения и руски агент ли е Тръмп: Анализ на Мартин Табаков (ВИДЕО)
Подходът на САЩ "направи си сам" може да принуди съюзниците на САЩ да търсят алтернативни начини за гарантиране на собствената си сигурност чрез намаляване на зависимостта си от американския военно-промишлен комплекс. Това пише Politico, позовавайки се на дузина дипломати, законодатели, служители и анализатори от отбранителната индустрия. Това ще унищожи доверието и предвидимостта на глобалните отношения в областта на отбраната, които отдавна облагодетелстват САЩ и ще нанесе удар на нейната индустрия, снабдяваща голяма част от света с оръжия.
Снимка: Getty images
"Белият дом каза в своята изпълнителна заповед за налагане на мита, че Съединените щати трябва да произвеждат части "без неоправдана зависимост от вноса на ключови суровини", пише изданието. Но това е много по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Още: Пингвини и тюлени ще плащат на Тръмп: Кои са и как изглеждат обложените с мита острови? (ВИДЕО)
Глобалните мита - вариращи от 20% върху вноса от Европейския съюз до 10% върху стоки от Великобритания и Австралия - вероятно ще подкопаят сътрудничеството в областта на отбраната. Това застрашава съвместни военни проекти, по-специално производството на изтребителя F-35, системите за противовъздушна отбрана и строителството на атомни подводници.