"Китай заяви, че "пазарът се е произнесъл", като е отхвърлил митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, и призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа". Пекин посочи това в коментар на драматичната реакция на световните пазари на новите тарифи, получили отговор от Китай във вид на контрамита. В четвъртък и петък американските борси се сринаха по начин, който напомня на пролетта на 2020-та година при Ковид епидемията, a мнозина икономически анализатори предвиждат и опасност от нова световна финансова криза. Един от най-големите губещи е Apple, който от началото на годината е загубил над 20 % от пазарната си капитализация. Заедно с тях обаче целият индекс на американските фондови борси е "на червено".
Падащи индекси
"Пазарът се произнесе", посочи тази сутрин във Фейсбук говорителят на китайското Министерство на външните работи Го Цзякун. Публикацията е придружена със снимка на падащите борсови индекси от вчера на американските пазари.
Тръмп наложи допълнителни 34-процентни мита на китайските стоки в рамките на по-строгите тарифи, които реши да въведе за търговските партньори на САЩ. С това ставките, с които се обмитява вносът от Китай, тази година нараснаха с общо 54%.
Тръмп затвори и вратичка в търговските правила, която позволяваше безмитен внос на определени евтини китайски стоки.
Всичко това накара Китай да отговори вчера с налагането на насрещни 34-процентни мита за всички американски стоки и да ограничени износа на някои редкоземни метали, с което търговската война между двете най-големи световни икономики се изостри още повече, отбелязва Ройтерс, цитирани от БТА.
Днес освен позицията на Външното министерство в Пекин с официални становища излязоха и няколко китайски браншови организации от различни отрасли – от сектора на здравеопазването до текстилната промишленост и производството на електроника - които подкрепиха ответните действия на Китай и предупредиха, че митата ще повишат инфлацията в САЩ, предаде Синхуа.
Още: Китай отвръща на удара: Същите високи мита за САЩ
Белият дом се надява тарифите да накарат другите държави да отворят икономиките си за повече американски стоки, което, ако стане, би могло да доведе до намаляване на митата, и от друга страна, да накарат компаниите да произвеждат по-голяма част от продукцията си в САЩ, за да избягват повишените митнически такси, отбелязва Асошиейтед прес.