Още с влизането си в съдебната зала в Москва Олег Орлов дава ясно да се разбере, че е подсъдим за критики относно войната в Украйна. Руският защитник на правата на човека отваря куфарчето си, изважда книга и я показва пред телевизионните камери. Заглавието е "Краят на режима".
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
"Това е добро заглавие. Препоръчвам да я прочетете", заявява Орлов, който е един от най-уважаваните активисти и правозащитници в Русия. "В нея става дума за това как се слага край на тоталитарните и фашистките режими".
Олег Орлов е явен критик и на двете войни, които Кремъл води в момента - тази в Украйна и войната срещу инакомислието у дома, разказва BBC историята му.
Откакто през февруари 2022 г. започна пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, хиляди руснаци са преследвани по силата на нови закони, предназначени да потиснат критиките към военните действия на страната. Орлов, който е на 70 години, е подсъдим за предполагаемо нарушаване на един от тези закони. Той е заплашен с до три години зад решетките за това, че многократно е "дискредитирал" руската армия с критиките си към войната, наричана в Москва "специална военна операция".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
ОЩЕ: Руски юристи атакуват "дискредитирането" на руската армия в Конституционния съд
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
"Членът, по който ме съдят, е "Публични действия, насочени към дискредитиране на използването на руските въоръжени сили за защита на интересите на Руската федерация и нейните граждани, както и за запазване на международния мир и сигурност"", казва Орлов преди началото на процеса.
"На първо място, руската конституция гарантира свободата на словото. Аз написах статия, в която представих своята оценка на събитията. Преследването ми в такъв случай нарушава Конституцията", обяснява той.
"Второ, това, което се случва в Украйна - нека бъдем точни и да го наречем война - е против интересите на Русия и руските граждани. Що се отнася до "опазването на международния мир и сигурност", това е шега. Напомня ми за "Войната е мир" и "Свободата е робство" на Джордж Оруел. Да се твърди, че войната в Украйна е "в интерес на международния мир", е просто глупост", казва Орлов.
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Член 29 от руската конституция наистина гарантира свободата на словото. Но само на хартия. В действителност руснаците, които публично критикуват управляващите, поемат значителен риск. Руските власти са подготвили богат набор от репресивни закони, които могат да бъдат използвани за наказване на критиците на правителството, на опозиционерите на диктатора Владимир Путин, както и на противниците на руската война в Украйна.
Наред с криминализирането на "дискредитирането" на армията, руският наказателен кодекс вече наказва и "публичното разпространение на умишлено невярна информация за използването на руските въоръжени сили". Често наричан "Закон за фалшификациите", той е използван за вкарване в затвора на такива гласовити критици на Кремъл като Иля Яшин. Миналата година той беше осъден на 8 години и половина затвор.
Съществуват и други "инструменти". Руската театрална режисьорка Женя Беркович, която пише и публикува антивоенни стихове, е обвинена в "оправдаване на тероризма" в една от пиесите си. Тя е заплашена с до 7 години затвор.
През април критикът на Кремъл и антивоенен активист Владимир Кара-Мурза беше осъден за държавна измяна на 25 години в затворническа колония. ОЩЕ: Кой ще рухне първо: режимът на Путин или Владимир Кара-Мурза?
"Мащабът на репресиите и броят на случаите напомнят за епохата на Леонид Брежнев", казва Олег Орлов. "Но по нивото на жестокост и по продължителността на присъдите, които се раздават, това е като по времето на Сталин".
ОЩЕ: Руски депутат поиска връщането на сталинските репресии и на понятието "враг на народа" (ВИДЕО)
Процесът срещу Орлов предизвиква остра международна реакция. Съветът на Европа - най-старата политическа организация на континента, която има за цел да поддържа демокрацията и правата на човека, осъди делото като "пародия на правосъдие".
"Правителството (на Русия) иска да контролира мислите на хората. То иска да има само мнения, които са в съгласие с неговата политика, дори когато става въпрос за решение за започване на война", казва Дуня Миятович, комисар на Съвета на Европа по правата на човека. "Важно е посланията, които идват от всички нас, които наблюдаваме случващото се в Русия, да са силни и ясни, че това е неприемливо".
В Русия хората зад решетките не са забравени. В центъра на руската столица наблюдавам как московчани седят на маси и пишат писма и картички до политическите затворници, пише кореспондентът на BBC. Това е ежемесечно събитие, организирано от "Яблоко" - една от последните либерални партии в Русия, на които все още е разрешено да функционират.
В страна, в която колективният протест е ограничен, все още има перо и хартия, за да се покаже солидарност и подкрепа. Портрети на затворници заедно с техните биографии са отпечатани на листовки и разлепени по масите. Посетителите могат да напишат послания до толкова от тези хора, колкото искат.
"Дойдох тук от чувство за вина", казва пред британската медия млад мъж на име Иля. "Хората влизат в затвора, защото са изразили мнението си. Мисля, че това е неправилно. Искам да ги подкрепя".
"Подкрепата за руските политически затворници е толкова важна днес", казва Алина. "Имам познати, които вече са в затвора, и разбирам, че тези писма могат да спасят живота им".
"Когато нямаш какво да правиш, умът ти започва да мисли, че си сам", казва Юлия. "Може да изпаднеш в депресия. Така че, когато прочетат тези картички и писма, се надявам това да ги накара да се почувстват по-добре".
А за тези, които пишат картички до затворниците, това е един от начините да покажат, че въпреки нарастващите репресии, няма да бъдат заглушени.