Нито една страна от НАТО не е заявила желание да изпрати свои военни в Украйна. Така естонският премиер Кая Калас коментира думите на бившия генерален секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен, който допусна, че Полша и Прибалтийските републики може да пратят войски във военната зона.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
ОЩЕ: Може ли отделни страни от НАТО да изпратят войски в Украйна?
"Всички държави оказват помощ на Украйна. Но нито една държава не е заявила желанието си да се намеси в тази война, да изпрати свои военни в нея. Не съм чувала за такива планове", каза Калас, цитирана от беларуската опозиционна телевизия NEXTA.
Расмусен заяви, че редица страни членки на Алианса имат желание да разположат свои войски в Украйна. Според него това е възможно, ако на срещата на върха на НАТО във Вилнюс това лято държавите членки, и по-специално САЩ, не предоставят на Киев реални гаранции за сигурност.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Темата е много деликатна, при положение че член 5 от Вашингтонския договор гласи, че се предоставят пълноценни гаранции за сигурност само на пълноправните членове на НАТО. Това бе отбелязано наскоро от настоящия генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Лидерите на Франция, Германия и Полша ще обсъждат скоро в Париж възможните гаранции за сигурност за Киев, но общата представа засега е, че Западът остава разделен по тази тема, пише Politico.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
„Ако НАТО не може да постигне съгласие за ясен път напред за Украйна, има ясна възможност някои държави поотделно да предприемат действия. Знаем, че Полша е много ангажирана с предоставянето на конкретна помощ на Украйна. И не бих изключил възможността Варшава да се ангажира още по-силно и да бъде последвана от балтийските държави, като е възможно да стане въпрос и за разполагане на войски на място“, каза от своя страна Расмусен.
Междувременно Столтенберг каза в Центъра за нова американска сигурност, че въпросът за членството на Украйна в НАТО е практически решен.
"Съюзниците многократно са заявявали, че са съгласни Украйна да стане член на Алианса. Единодушно решихме, че само Украйна и членовете на организацията трябва да решат кога ще дойде моментът да поканят официално Украйна. И това по никакъв начин не зависи от Москва и Путин", заяви Столтенберг.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)