Пентагонът ще обяви нов солиден пакет от оръжия за Украйна на стойност над 2 млрд. долара, в който ще се наблегне на възможностите за противовъздушна отбрана.
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Средствата ще бъдат отпуснати по линия на т.нар. Инициатива за подпомагане на сигурността на Украйна, ще улеснят придобиването на пускови установки и ракети Hawk, както и на две усъвършенствани ракетни системи за противовъздушна отбрана Patriot.
Един от компонентите на пакета е ракетата PAC-3, произведена от Lockheed Martin. Военната помощ ще включва и ракетата GEM-T, произведена от Raytheon. Тя се отличава с подобрени възможности за противодействие на тактически балистични ракети, крилати ракети и вражески самолети, допълвайки ракетната система PAC-3, пише Bloomberg.
Очаква се пакетът да бъде обявен официално в петък, 9 юни.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Междувременно американски конгресмени призоваха президента на САЩ Джо Байдън да изпрати ракети с далечен обсег на действие в Украйна, съобщи Politico, позовавайки се на свои източници. Автори на призива са 10 души - както демократи, така и републиканци.
По-рано Белият дом заяви, че САЩ не планират да изпращат ракети с далечен обсег на действие в Украйна.
С обсег от 300 км, почти четири пъти по-голям от този на съществуващите ракети в Украйна, ракетната система ATACMS е обект на интензивни дебати от месеци. Преди близо година съветникът по националната сигурност Джейк Съливан се опасяваше, че изпращането на системата може да доведе до това конфликтът в крайна сметка да прерасне в Трета световна война, тъй като Киев може да използва оръжието за нападение дълбоко в руската територия. Напоследък в Пентагона се засилват опасенията, че САЩ така или иначе не разполагат с много подобни оръжия, пише Politico.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
През последните седмици обаче се забелязват признаци на по-малко противопоставяне от страна на администрацията на Байдън срещу изпращането на боеприпасите. Самият президент неотдавна даде знак, че може да помисли за доставка на ATACMS. Запитан дали Вашингтон може да се съгласи да предостави ракетите, Байдън заяви в края на май, че тази възможност "все още е в сила". По-късно говорител на Белия дом заяви, че политиката на администрацията не се е променила.
ОЩЕ: Въпрос от САЩ: Използва ли Украйна натовски оръжия, за да атакува Русия?