Ирак с призив: Мисията на ООН да се изтегли незабавно

11 май 2024, 09:19 часа • 5775 | прочитания

Ирак призова за изтегляне на мисията на ООН от страната до края на 2025 г., предаде Франс прес.

Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)

Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира

Политическата мисия на световната организация присъства на иракска територия от над 20 години. Според Ирак тя вече не е необходима там.

Това се казва в писмо, адресирано до Съвета за сигурност на ООН, от премиера на Ирак Мохамед Шия ас Судани. В него той описва положителните развития и успехите на последователните правителствата в страната, както и това, че мандатът мисията на ООН за подпомагане на Ирак е бил изпълнен. При тези обстоятелства след 20 години на демократичен преход и на преодолени различни предизвикателства причините за присъствието на политическа мисия в Ирак не съществуват повече, се казва още в писмото на премиера.

Още: ООН призова за незабавно разследване на общите гробове около болници в Газа

Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа

Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)

В него се отправя призив мисията да приключи за постоянно работата си на 31 декември 2025 г. и то при условие, че тя се фокусира от тук нататък върху въпроси, свързани с икономическата реформа, борбата с климатичните промени и въпросите, свързани с развитието.

Мисията беше създадена от Съвета за сигурност по искане на иракското правителство през 2003 г. и беше подсилена четири години по-късно. Мандатът й се подновява всяка година. Тя включва и подкрепа за правителството за всеобхватен политически диалог и национално помирение, организиране на избори и реформа на сектора на сигурността в Ирак, припомня БТА.

Още: Полицай беше брутално убит в Косово

Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му

При поредното подновяване на мандата й миналата седмица Съветът за сигурност призова генералния секретар да започне стратегически преглед на мисията, която към края на 2023 г. над 700 души.

Още: Общото събрание на ООН подкрепи пълноправното членство на Палестина

Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)

Още: Следващата голяма руска офанзива в Украйна: Спекулации (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес