Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Франция пак говори за войници на НАТО в Украйна и какво ще правят там

28 февруари 2024, 07:04 часа • 3890 прочитания

Това, че западни войници може да присъстват в Украйна, не означава, че те ще участват във войната в Украйна. В това увери френският външен министър Стефан Сежурне, цитиран от Франс прес.

Френският министър каза това, за да разясни думите на президента на страната Еманюел Макрон, че може да бъдат изпратени сухопътни войски (западни войници) в Украйна. Всъщност Макрон посочи, че тази опция не може да бъде изключена, но и че няма съгласие сред европейските лидери за такова нещо.

Какво биха правили войници на НАТО в Украйна

СНИМКА: Getty Images

С оглед на руската агресия Запада трябва "да предвиди нови действия в подкрепа на Украйна", като може да става дума за разминиране, за помощ в сферата на киберсигурността и за "производство на оръжия (. . .) на украинска територия. За извършването на част от тези действия може да е необходимо присъствие на украинска територия, но това няма да означава участие в конфликта", заяви Сежурне.

Германският канцлер Олаф Шолц, който участва в срещата в Париж, отхвърли начина, по който Макрон описа ситуацията, допълва ДПА, цитирана от БТА. Германският лидер заяви, че участниците са се съгласили, че "на украинска земя няма да има сухопътни войски, няма да има войници, изпратени от европейски страни, нито пък от страни членки на НАТО". 

Часове по-късно Белият дом повтори, че САЩ "няма да изпращат войски в Украйна".  

Говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Ейдриън Уотсън посочи, че най-добрият начин Вашингтон да помогне на Киев е да приеме пакета за помощ в размер на 60 млрд. долара, който е спрян в Камарата на представителите от конгресмени от Републиканската партия: Има ли шанс помощта за Украйна да мине през Камарата на представителите?

Полският премиер Доналд Туск също заяви след среща с чешкия си колега Петър Фиала в Прага, че Варшава няма да изпрати военнослужещи. Туск и Фиала обаче обявиха категорична подкрепа за Украйна и на практика разцепиха Вишеградската четворка по въпроса, след като колегите им Роберт Фицо и Виктор Орбан отдавна говорят (Орбан и действа) по начин, който е в тотална изгода на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин: Вишеградската четворка се раздели за разрешаването на войната в Украйна

"Български войски там няма да отидат", заяви българският премиер Николай Денков, а естонската премиерка Кая Калас каза, че темата не се обсъжда в нейното правителство. Българският президент Румен Радев, който също отдавна говори в тон, много благоприятен за Путин (бел. ред. - Actualno.com изрично изпрати преди време писмени въпроси до Президентството какъв е конкретният план за мир в Украйна, точка по точка, който Радев предлага и до момента нямаме отговор), директно взе да говори как "се сондирало" общественото мнение за изпращане на войници на НАТО в Украйна.

Литва обаче посочи, че по принцип не се противопоставя на идеята за разполагане на западни сухопътни войски в Украйна. Министърът на отбраната Арвидас Анушаускас каза, че там могат да бъдат изпратени литовски войски, за да помагат при обучението на украински военнослужещи, но че никога няма да участват в бойни операции срещу руските сили в Украйна.  

Кремъл отправи строго предупреждение към съюзниците на Киев, заявявайки, че участието им на бойното поле може да доведе до "горещ конфликт" между най-големите военни сили в света. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че подобни сражения "със сигурност не отговарят на интересите на тези страни и те трябва да разберат това": "Ще има пряк сблъсък Русия-НАТО": Кремъл след думите на Макрон за войски в Украйна

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес