Европейският парламент ще обсъди изборите в Сърбия още тази седмица, а именно това ще стане на 17 януари, съобщи "N1".
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
В началото на днешната пленарна сесия мнозинството от евродепутатите гласуваха в подкрепа на предложението на социалдемократите в дневния ред на сесията, да се включи обсъждане на ситуацията в Сърбия след последните избори, въз основа на мисията за наблюдение на Европейския парламент.
Още: Пребитият сръбски опозиционер е частично парализиран
Освен това, по предложение на Европейската народна партия, на пленарната сесия на парламента от 5 до 8 февруари депутатите ще гласуват резолюцията за изборите в Сърбия.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Андреас Шидер, депутат от Социалдемократическата партия, припомни, че в Сърбия са проведени извънредни избори, поредните от серията, на които са регистрирани множество нередности, подкопаващи изборния процес, и че властите в Сърбия, начело с президента, са нападнали международните наблюдатели, когато те публично са заявили своите наблюдения. Затова те настояха дебатът да бъде включен в дневния ред.
Още: Сръбските ченгета и шпиони: Винаги на апетитен пост
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Предложението беше подкрепено и от депутатите от Европейската народна партия, въпреки че в публичното пространство се чу, че именно те са възпрепятствали дебата за Сърбия, настоявайки той да се проведе след публикуването на доклада на международната мисия за наблюдение на Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ).
Владимир Билчик, от името на Европейската народна партия, подкрепи предложението на социалдемократите на самата сесия и поиска резолюцията да бъде гласувана през февруари. И двете предложения бяха приети, припомня БГНЕС.
Още: САЩ одобриха продажбата на ракети Javelin за Косово, Вучич е недоволен
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Предварителният доклад на мисията за наблюдение на Европейския парламент показа множество нередности - от натиск върху избирателите и масова пререгистрация на избиратели, през дискредитиране и нападки срещу политически опоненти, журналисти и членове на организации на гражданското общество, до злоупотреба с държавни функции и държавни ресурси от страна на властите.
Мисията за наблюдение на Парламента на ЕС беше част от по-широка мисия на международни наблюдатели, които наблюдаваха изборите в Сърбия, ръководена от СДИПЧ на ОССЕ. СДИПЧ ще публикува своя доклад, като неофициално се говори, че това може да стане в края на февруари.
Още: Европейските социалисти загрижени от върховенството на закона в Сърбия