ЕС ще има правомощия да обяви регионална или общоевропейска криза на цените на електроенергията, а уязвимите клиенти ще бъдат защитени от прекъсване на електроснабдяването им.
Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана
Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия
Това се съдържа в реформата на пазара на електроенергия в общността, която бе приета от Европейския парламент днес. С приетата директива ще се подпомогне декарбонизацията на газовия сектор с цел смекчаване на изменението на климата, а евродепутатите осигуриха и мерки за защита на уязвимите потребители и за осигуряване на прозрачност.
Какво се променя?
Потребителите вече ще имат право на достъп до договори с фиксирани или с динамични цени и ще получат важна информация за условията, които са избрали. Доставчиците няма да могат едностранно да променят условията на договора.
Още: Ще поскъпне ли шоково токът за бита: Станислав Андреев в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск
Евродепутатите гарантираха още, че страните от ЕС могат да забранят на доставчиците да прекъсват доставките на електроенергия за уязвимите клиенти, включително по време на спорове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус
Предвидени са т.нар. "договори за разлика" или еквивалентни схеми със същите ефекти, за да се насърчат инвестициите в енергия. В договорите за разлика, публичният орган компенсира производителя на енергия, ако пазарните цени падат твърде рязко, но събира плащания от него, ако те са твърде високи. Използването на този вид договори ще бъде разрешено във всички инвестиции в ново производство на електроенергия, независимо дали от възобновяеми източници или от ядрена енергия.
Още: Държавата реши какъв е таванът на пазарните приходи за производителите на ток
При ситуация на много високи цени и при определени условия, ЕС може да обяви регионална или общоевропейска криза. Това ще позволи на страните-членки да предприемат временни мерки за определяне на цените на електроенергията за малките и средни предприятия и енергоемките промишлени потребители.
Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)
Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците
След одобрението на парламента страните членки на ЕС трябва също така официално да приемат законодателството.
Още: Европарламентът защити европейския енергиен пазар и от манипулации (СНИМКИ)