Държавите членки на Европейския съюз дадоха първоначалната си подкрепа за военноморска мисия за защита на кораби от нападения на подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен, съобщиха днес цитирани от Ройтерс европейски дипломати след началото на ръководената от САЩ мисия в региона.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Много търговски превозвачи пренасочиха плавателни съдове към други маршрути след нападенията в Червено море от страна на хутите, които контролират голяма част от Йемен и твърдят, че действат в знак на солидарност с палестинците, докато Израел и "Хамас" водят война в Газа.
Още: Призив в САЩ: Не бомбардирайте хутите!
Дипломатите казаха, че Комитетът по политика и сигурност на ЕС, който отговаря за изготвянето на външна и отбранителна политика, е дал първоначалната си подкрепа за мисията, която ще бъде водена заедно с партньори съмишленици. Целта е политическият план да бъде готов най-късно до 19 февруари и след това да бъде задействан. Няколко дипломати изразиха надежда, че процесът ще бъде ускорен предвид напрежението в региона, но това ще бъде обсъдено от министрите на външните работи на 22 януари. Европейската служба за външна дейност отказа да коментира частни разговори.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Ситуацията в Червено море
Миналия месец САЩ заявиха, че те, както и други страни, ще патрулират в Червено море в рамките на нова мисия – операция "Просперити гардиън", за да опитат да разсеят страховете, че нарушеното корабоплаване по една от най-важните търговски артерии ще удари световната икономика. Някои партньори на Вашинтгон обаче, особено европейските страни, изразиха резервите си към плана и се противопоставиха на идеята да действат под командването на САЩ, пише БТА.
Още: Европейски автомобилни заводи спират работа заради кризата в Червено море
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Въпросът винаги е в командването и контрола, а в ЕС и НАТО всяка страна запазва политическия контрол", каза един от дипломатите. Голяма част от търговията на ЕС с Азия преминава през Червено море и Суецкия канал и все повече фирми превозвачи пренасочиха маршрутите си през Република Южна Африка, което забавя търговията и увеличава разходите.
Трима европейски дипломати казаха, че мисията първоначално ще работи с три плавателни съда под командването на ЕС като част от т.нар. Обща политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Ракета уцели гръцки кораб край Йемен: Червено море е все по-опасно
Двама дипломати заявиха, че Франция и Италия, които вече имат бойни кораби в региона, заедно с Германия, която планира да изпрати фрегатата "Хесен", първи ще дадат своя принос. Франция съобщи, че нейният боен кораб "Лангедок" вече си сътрудничи с водената от САЩ мисия и споделя разузнавателни данни.
Мисията ще бъде финансирана от ЕС, а държавите ще могат да сменят корабите, да допринасят по своя преценка или просто да дават одобрение, заявиха дипломатите. Предстои да се определят точните правила за ангажираност извън патрулирането и как тo се вписва в други мисии на ЕС край бреговете на Сомалия и в Ормузкия проток – стратегически вход към богатия на нефт и природен газ регион на Персийския залив.
Още: Аятолахът на Иран приветства хутите: Велико дело!