Борец за правата на уйгурите получи наградата "Сахаров" на ЕП. Председателят на европарламента Давид Сасоли го обяви в Twitter:" С удоволствие съобщавам, че Европейският парламент избра Илхам Тохти за носител на наградата „Сахаров” за свобода на мисълта през 2019 г. Тохти е посветил живота си на застъпничество за правата на уйгурското малцинство в Китай. Въпреки че е глас за умереност и примирение, той бе осъден на доживотен затвор след изпитателен процес през 2014 г. Настояваме за незабавното му освобождаване".
Very pleased to announce that Ilham Tohti is the 2019 #SakharovPrize winner. He has dedicated his life to advocating for the rights of China’s Uyghur minority, but was sentenced to life in prison in 2014. We demand his immediate release https://t.co/Bwx7KADppF #FreeIlhamTohti pic.twitter.com/Z5Q3a6yx8p
— David Sassoli (@EP_President) October 24, 2019
Илхам Тохти е професор по икономика в Пекинския университет, когато започва своята борба в защита на правата на уйгурите - мюсюлманско етническо малцинство, в Северозападен Китай, от което той самият произхожда.
Той привлича вниманието на китайските власти с блог за проблемите на това малцинство, в който критикува китайските власти, но призовава към мирен диалог. Присъдата му през 2014 година в процес предизвика критики на правозащитници и на западните правителства. С награждаването сега Европейският парламент поиска незабавното му освобождаване.
В края на септември Илхам Тохти получи и наградата за човешки права "Вацлав Хавел" на Парламентарната асамблея на Съвета за Европа.
The European Parliament has awarded the #SakharovPrize for human rights to Uighur intellectual Ilham Tohti, sentenced to life imprisonment in China: https://t.co/6wEZMVs4HR
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) October 24, 2019
He's the man China's rulers want you to forget: https://t.co/ldKgG314i0 pic.twitter.com/KtZgkpZ8ie
Наградата преставлява сертификат и 50 000 евро, ще бъде връчена по време на церемония в парламента в Страсбург на 18 декември 2019 г.
Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта, наречена в чест на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров, се присъжда всяка година от 1988 г. на лица и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи.