Европейската комисия заведе дело в съда на ЕС срещу Унгария заради закон, забраняващ предоставянето на ЛГБТИ съдържание на непълнолетни, и закриването на независимата радиостанция Klubradio.
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Така нареченият унгарски закон "срещу педофилията", който наред с други неща забранява "популяризирането" на хомосексуализма и смяната на пола сред лица под 18 години, влезе в сила миналата година въпреки многобройните предупреждения от страна на Брюксел и отпора на лидерите на ЕС.
"Комисията счита, че законът нарушава правилата на вътрешния пазар, основните права на лицата (по-специално на ЛГБТК), както и... ценностите на ЕС", се казва в изявлението.
Съдът на ЕС може да налага глоби и финансови санкции за неизпълнение на решенията си, предаде БГНЕС.
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече това "позор", а изпълнителната власт на ЕС стартира процедурата през юли 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицай беше брутално убит в Косово
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Унгарският министър-председател Виктор Орбан уверява, че законът не е хомофобски и има за цел "да защити правата на децата".
Комисията също така съди Унгария в съда заради решението на националния регулатор да свали от ефир независимата радиостанция Klubradio.
Това се разглежда като допълнителен удар върху медийния плурализъм в страната и през юни 2021 г. Брюксел стартира процедура за нарушение по този въпрос.
Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)
Още: Следващата голяма руска офанзива в Украйна: Спекулации (ОБЗОР - ВИДЕО)
"В ЕС, водещата демокрация в света, никоя свободна радиостанция не трябва да бъде сваляна от ефир по необективни причини въз основа на дискриминационна административна процедура", заяви еврокомисарят Тиери Бретон.
Унгария отново беше посочена в последния доклад на Комисията относно върховенството на закона в ЕС, представен в сряда.
Брюксел също така задейства процедура, която може да доведе до спиране на средствата от ЕС за страната поради пропуски на Будапеща в борбата с корупцията.