Европейската комисия (ЕК) официално стартира наказателни процедури срещу Чехия, Унгария и Полша заради неизпълнение на ангажиментите по релокацията на бежанци от Гърция и Италия.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Решението за т.нар. бежански квоти е от 22 септември, 2015 година на Европейския съвет. Съгласно него всяка страна-членка на ЕС трябва на всеки три месеца да дава места на своя територия, които да се използват за релокация на официално регистрирани в Италия и Гърция бежанци. Откакто е взето решение, Унгария изобщо не се е съобразила с него, Полша не е участвала в релокацията от декември 2015 година, като от тогава нито е дала данни за прием на конкретен брой хора, нито е приела някого, а Чехия е в същото положение като Полша, но от август, 2016 година насам. Затова ЕК днес (14 юни) официално изпрати писма до Будапеща, Варшава и Прага, с които уведомява, че стартира наказателни процедури.
Официалното уведомление е първата стъпка в наказателната процедура. Чехия, Полша и Унгария имат един месец за аргументирани отговори, вместо обичайните два. След това, ако ЕК не приеме отговорите за достатъчни, ще изпрати мотивирано становище. След това вече Брюксел отнася въпроса до Европейския съд. При съдебно решение в полза на Брюксел и неизпълнението му от Полша, Чехия и Унгария, ЕК може отново да се обърне към съда и вече тогава да бъде наложена финансова санкция – или еднократна, или периодична т.е. да се плаща глоба всеки ден, докато съответната страна-членка не се съобрази с решението.
Припомняме, че решението на Европейския съвет за бежанските квоти от края на септември 2015 година беше взето с квалифицирано мнозинство, като Румъния, Словакия, Унгария и Чехия гласуваха против, но това не стигна решението да бъде блокирано. Полша обаче подкрепи решението, както и България. Нашата квота е 1302 души, а бежанците, които трябва да се преразпределят, са 160 000. България е приела 47 бежанци. Всички те са дошли от Гърция. От Италия в България не е пристигнал нито един човек. ЕК настоява България да прояви повече гъвкавост и да започне да извършва премествания от Италия възможно най-скоро.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)