Шестима от всеки десетима граждани на Европейския съюз „не са особено заинтересувани" от изборите за Европейски парламент по-късно този месец, въпреки значителните усилия за популяризиране на вота, показва социологическо проучване, цитирано от „Ройтерс”.
Съгласно някои от последните проучвания избирателната активност в България за европейските избори на 25 май ще е около 40%.
В анкетата на Ипсос-МОРИ, проведена през април, са участвали 8833 души от 12 държави на ЕС - Белгия, Великобритания, Хърватия, Франция, Германия, Унгария, Ирландия, Италия, Холандия, Полша, Испания и Швеция, информира bTV.
От участниците в проучването 62% са заявили, че или „въобще не" се вълнуват от изборите между 22 и 25 май, или са „не чак толкова" заинтересувани от тях.
Само 35% са казали, че със сигурност ще гласуват, което е доста под 43-те процента средна избирателна активност на миналите европейски избори през 2009 г.
Допитването е отчело най-голям изборен ентусиазъм в Белгия (53%), където гласуването е задължително, следвана от Франция (44%) и Холандия (41%), а най-слабо желание за гласуване са показали избирателите във Великобритания (27%) и Полша (20%).
Според проучването германският канцлер Ангела Меркел се ползва с най-голямо обществено одобрение от европейските лидери – 51% от анкетираните са изразили положително мнение за нея. На второ място е британският министър-председател Дейвид Камерън с 35% одобрение. Най-непопулярен е френският президент Франсоа Оланд с 20% одобрение и 32% неодобрение.