От известно време в системата на средното образование съществува "схема за източване на училищните бюджети". За това алармираха директори в социалните мрежи. По думите им като лост бива използван Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Потърпевши ръководители на школа посочват, че "схемата" е така организирана, че да се стигне до завеждане на дела в административните съдилища по места с мотив за отказ от обществена информация. От Националния комитет за качествена и иновативна образователна система, изпратили исканията към училищата, отричат да става въпрос за схема.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Стъпка по стъпка
В една от най-големите групи на преподаватели във Facebook, "Педагози", колеги помежду си разказват как се "завърта въпросната практика". На официалната електронна поща на съответното училище се получава писмо с искане за информация по ЗДОИ. "Заявката може да е абсолютно елементарна и на пръв поглед почти безсмислена. Например, досега е изпращан имейл с искане за информация за разписанието на часовете, за броя на пенсионираните учители в съответното училище и т.н., на която един ангажиран човек може и да не обърне внимание", коментира се в групата на учителите. "Знаем, че всеки получава десетки спамове и исканата информация често е толкова безсмислена, че човек лесно може да се заблуди, че това е несериозен имейл и да го игнорира", споделят още те.
След като съответният заявител по ЗДОИ обаче не получи информацията, се завежда жалба в съда, като целта според запознати е съответното училище да бъде осъдено, за да плати разноските, които може да достигнат до около 3000 лв. Директори отбелязват, че в някои случаи съдът отказва да образува дело, а за "активирането на схемата" е използван удобен момент - времето, в което много училища излязоха в грипна ваканция.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
От коментарите се разбира, че тази практика не е нова, а добре подготвен модел от юристи на Запад. Някои от директорите споделят, че са отговорили на искането и в случая няма нищо фатално.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Actualno.com потърси за коментар началника на Регионалното управление на образованието в Стара Загора Татяна Димитрова, тъй като тъкмо училища от областта ни сигнализираха за казуса. Димитрова посочи, че от РИО са дали препоръки на директорите да изпълняват закона и да отговарят на постъпили запитвания по Закона за достъп до обществена информация. Татяна Димитрова уточни, че към дата 1 февруари (петък) нито един директор не е получил призовка за явяване в съда. Началникът на РИО каза, че част от директорите са отговорили след крайния срок на заявката, а други пък са решили, че няма да ѝ обръщат внимание. "При всички случаи такъв е законът и той трябва да бъде спазван", коментира отново Димитрова.
Кой стои отсреща?
Постъпилите искания към директори по места идват от Васил Николов, който е председател на Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. В тях се пита колко пенсионери има в съответното училище, в което те продължават да работят, и колко са преподавателите без педагогическа правоспособност.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Експертът заяви пред Actualno.com, че до този момент няма нито едно осъдено училище по ЗДОИ. Освен това само през декември месец 2018 г. той е оттеглил общо 150 жалби срещу различни школа по места, тъй като училищата са си предоставили информацията. Васил Николов обори твърденията в публичното пространство, че подобно дело би струвало на бюджета на училището близо 3000 лв., като посочи, че съгласно законоустановените такси става дума за 500 лв.
"Ние имаме множество сигнали от учители от цялата страна, които искат да постъпят млади колеги на работа, но директорите държат техни хора, предимно пенсионери, които се държат брутално с учениците и родителите. Освен това преподават по остарели методи", разказа Николов, като поясни, че именно в това е причината да поиска въпросната информация от училищата. По думите му директорите нямат интерес да предоставят исканите данни, "защото ще им лъснат нещата". Николов даде за пример училище във Варна, където имало 25 учители пенсионери от общо 50 педагози. "Пенсионерите получават пенсия, отделно - получават прослужено време. Това за бюджета (на училището - бел. ред.) е страшно натоварване. Това е в общия случай", каза Николов. Той бе категоричен, че от инициативния комитет е нямало да предприемат подобни действия, ако към тях не са постъпили оплаквания от млади учители. Николов коментира, че много преподаватели "ги е страх да излязат с лицата си, защото няма да си намерят работа".
Експертът призова директори, учители и родители да не се настройват едни срещу други. Вместо това той препоръча на директорите да си изпълнят задължението по закона и да предоставят информацията. Николов бе категоричен, че не цели да съди училища, а напротив - разговарял е с множество директори, с които са постигнали взаимно съгласие.