Ученици от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" в София се редиха на безкрайна опашка в студа тази сутрин, за да си направят щадящи тестове и да бъдат допуснати до присъствени занятия. Това се случва пред лаборатория „Кандиларов“ в близост до сградата на училището на ул. „Искър“ при минус 7 градуса в продължение на часове. За случая сигнализира родител в социалната мрежа Фейсбук.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
В двата дни, които са определени за тестване на учениците - понеделник и четвъртък, часовете им ще започват вместо в обичайното време, 7:30 сутринта, с половин час по-късно, за да имат време да си направят изисквания тест. Днес е първият ден, в който децата се връщат в клас, тъй като решението е взето от училищното ръководство вчера, 30.11. Какво се случва в първия ден от експеримента, може да се види в споделеното във Фейсбук видео - до 9:55 ч. учениците продължават да чакат на минусови температури, а някои междувременно са се отказали, защото са премръзнали.
Тестовете се заплащат от родителите, защото училището не разполага със средства да ги осигури. Според насоките на МОН тестовете могат да се направят в самото училище, само ако на място има мобилна лаборатория, което явно не е толкова лесно да се организира.
„Какво точно пречи тестовете да се купят от аптеката и да се правят у дома, при положение, че тези със слюнка не изискват апаратура или сложни манипулации. Или МОН и МЗ имат сключени договори с лабораториите и всичко се прави за това едни фирми да печелят милиони на гърба на децата?
Освен това едно потенциално заразено дете може да зарази още много хора, отивайки на училище - пътува с градски транспорт, а в учебното заведение се среща със съучениците си преди да му бъде направен тестът. А ако си направи теста у дома и той е положителен, детето просто си остава вкъщи и не заразява никого“, пише в публикацията на майката.
Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП
Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)
Поредните недобре преценени неща, за които се търси отговор от институциите.