"Галчев Инженеринг" ЕООД е избрана да проектира и построи сграда със специализиран високопроизводителен изчислителен център по проект "Големи данни в полза на интелигентно общество – GATE". Проектът е на Софийския университет "Климент Охридски", а договорът е на стойност 6 млн. лв. с ДДС.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Неин подизпълнител, отговарящ за проектирането и авторския надзор на стойност 198 000 лв. с ДДС, ще е фирмата "Вамос" ООД. Средствата са осигурени от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Новата сграда ще се построи на юг от Факултета по математика и информатика, на изток от Физическия факултет и на север от бъдещия "Център за компетентност в направление води и отпадъци".
Предвидено е тя да се състои от четири надземни етажи и подземен (сутерен). Ще е с квадратна форма и с височина от 19 метра в най-високата си част. Изпълнителят ще трябва да гарантира носимоспособността и експлоатационната пригодност на сградата за срок не по-малък от 50 години.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Целта на проекта GATE е да развива научноизследователски капацитет и иновативен потенциал и да формира ново поколение млади учени, способни да прилагат науката в полза на обществото. GATE създава екосистема от заинтересовани страни, като насърчава ефективното сътрудничество между правителството, индустрията, академията и обществените организации във високо технологични области.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Научните изследвания в GATE включват четири основни върхови технологични направления с фокус върху изкуствения интелект и интелигентните модели за взeмане на решения, основани на данни – визуализиране на данни, анализ на данни и управление на данни, както и инженеринг на системи, базирани на големи данни. Научните изследвания и иновациите в GATE са фокусирани в четири стратегически направления – Бъдещи градове, Интелигентно правителство, Умна индустрия и Цифрово здравеопазване.
Те ще бъдат подпомагани от три лаборатории – за моделиране на процесите в градска среда (City Living Lab), за интердисциплинарно сътрудничество с индустрията (Digital Twin Lab) и за виртуална реалност и визуализация на големи данни (Open Visualization Lab).
GATE е съвместна инициатива между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ - координатор на проекта, и две престижни институции от Швеция - Chalmers University of Technology и Chalmers Industrial Technology.
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Те са водещи организации в стратегически инициативи като "AI Sweden", "AI Research Centre", "AI Innovation of Sweden" и "Digital Twin Cities Center".