Възможностите за кариерно и професионално развитие бяха представени по време на поредица от събития, обединени в инициативата „Седмица на възможностите в ЧЕЗ България 2020“ и проведени в периода 09-13 ноември. Тази година инициативата е част от „Европейската седмица на професионалните умения“, на която ЧЕЗ е официален партньор и съгласно препоръките събитието се проведе изцяло онлайн.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Пред 209 ученици и преподаватели от 11 професионални гимназии представители на ЧЕЗ направиха преглед на най-важните проекти, с които компанията подкрепя професионалното образование в България. Обявен беше стартът на състезанието „Стани стипендиант на ЧЕЗ“ за дванайсетокласници. Направена беше виртуална разходка в учебния полигон на Техническия учебен център на ЧЕЗ Разпределение в София, където опитни инженери показаха как се работи с основните съоръжения от мрежата и беше направена демонстрация за работа на височина върху електрически стълб.
ЧЕЗ Разпределение беше домакин и на виртуално посещение в една от най-модерните си подстанции – „Фестивална“, която захранва над 40 хил. домакинства в София. Голям интерес предизвика използването на нови технологии като работа с термовизионна техника и ултразвукова диагностика на подземен кабел. „Седмицата на възможностите на ЧЕЗ в България 2020“ беше закрита с представяне на внедрените от ЧЕЗ Разпределение умни системи за дистанционно отчитане на консумираната електроенергия.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
В рамките на инициативата беше организирана и кръгла маса на тема „Професионално образование – предизвикателства и дигитализация“. По време на дискусията представители от професионалните гимназии, ЧЕЗ и водещи експерти от Министерство на образованието и науката обсъдиха възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в условията на развитие на дигиталните технологии, както и други важни аспекти в европейските политики, както и възможности за подобряване информираността и кариерно консултиране на учениците по отношение на възможностите им развитие в България и в ЧЕЗ „, Навлизането на новите технологии в енергетиката е неминуем процес, но заедно с тази промяна ние все повече ще имаме нужда от подготвени кадри, за което силно ще разчита на своите партньори – професионалните гимназии“, заяви регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Карел Крал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман