Доцентът по журналистика Мартин Осиковски е възстановен на работа в УНСС. Само шест дни след като бе уволнен със заповед на ректора проф. Димитър Димитров, взел решението еднолично, неговите преподавателски права са възстановени, съобщиха от университета.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Съобщението започва с "От днес доц. д-р Мартин Осиковски е на работа в УНСС."
"След серия от срещи и консултации на ректорското ръководство с представители на различни академични звена в Университета за национално и световно стопанство, както и с ръководството на катедра „Медии и обществени комуникации“, е взето решение за отмяна на наложеното дисциплинарно наказание", се казва в съобщението.
Припомняме, че миналата седмица ректорът реши да уволни преподавателя защото си позволи публично в своя профил във Facebook да възрази срещу визита на премиера и кандидат-депутат Бойко Борисов в УНСС в последния ден на предизборната кампания. Дисциплинарното уволнение бе заради „злоупотреба с доверието на работодателя“, както и защото е уронил „доброто име на предприятието“.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Решението на проф. Димитър Димитров предизвика вълна от възмущения. В защита на преподавателя бе инициирана подписка от студенти, която за по-малко от седмица събра над 6200 подписа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
"Проф. Димитров изтъква, че внимателно е следил и анализирал обществения дебат и се надява разрешаването на тази ситуация да допринесе за консолидиране на академичната общност – както в УНСС, така и в останалите български университети.
"Възвръщането на взаимното доверие е първата и най-важна стъпка към възстановяване на конструктивния диалог, градивна работна атмосфера и зачитане на академичните ценности", подчертава проф. Димитров, цитиран от сайта на университета.