Езикът на чата влезе в тестове и учебници, съобщава "Телеграф". Проверка на изданието из примерните задачи за матурите по Български език и литература показва, че от зрелостниците се иска да анализират диаграма за спазването на книжовните правила в онлайн общуването. В учебника по български език за 5-и клас на езика в интернет е посветен цял урок.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
"Езиковите нагласи на българските граждани“ е темата на задачата от матурата за тази година. Анкета дава оценки за спазването на писмените книжовни правила в чатовете според фактора възраст. В нея хората от различни поколения дават пет възможни отговора - "изцяло се спазват“, "по-скоро не се спазват“, "по-скоро се спазват“, "изобщо не се спазват“, "не мога да преценя“.
От зрелостниците се иска да коментират резултатите от проучването, гледайки графиката. Те трябва да обяснят коя възрастова група е най-критична и какви са причините, както и да напишат към кое от мненията биха се присъединили. Задачата с разширен свободен отговор дава 8 точки при максимални 100 на цялата матура. Най-много точки дава последната задача – създаване на текст. Зрелостниците трябва да напишат интерпретативно съчинение или есе.
Общуването в интернет вече намира подобаващо място и в учебниците. Такъв урок имат петокласниците например. Благодарение на него учениците се запознават кога е уместно да използват езика на чатовете и кога не. Една от препоръките, която писмено се отправя към децата, е, че в чат, лично съобщение или SMS съкращения са допустими, но ако текстът в интернет е публичен, е добре съкращенията да се избягват. Дадени са и основните съкращения, които използват тийнейджърите. Ако прочетат урока на децата си, родителите разбират какво означават "кп“, "нп“, "тр“ - „какво правиш“, „няма проблем“ и „трябва“.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Емотиконите също не са пропуснати. Дадено е и определението, че те се използват за изразяване на емоции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Към тийнейджърите авторите на учебника дават и друг ценен съвет – да избягват писането само с главни букви, защото е равносилно на крещене. Друг лош навик, от който децата е добре да се откажат, е да се слагат много удивителни или въпросителни след написаното.