Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, в която настоява децата със специални образователни потребности (СОП) да бъдат включени в обучението в електронна среда, включително като се създадат образователни материали и специални платформи, с които да се подпомага процесът на тяхното обучение.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В същото време обаче, платформата трябва да е така съобразена, че да бъде лесна, общодостъпна, ползването й да е рутинно, а не само при извънредна ситуация.
Повод за поредната препоръка на омбудсмана станаха жалбите на родители на децата с дислексия, които са изключително разтревожени, защото не се обръща достатъчно внимание на децата им. Родителите са категорични, че заради COVID-19 проблемът с онлайн обучението се задълбочава и реално децата със специални образователни потребности не са били обхванати поради липсата на подходящи учебни ресурси, ресурсни учители и устройства, което съответно води до регрес в тяхното развитие и риск да останат изобщо извън образователния процес.
„Обръщам внимание, че дистанционното обучение създава затруднения за всички деца със СОП и е редно децата, ресурсните учители и специалисти да бъдат реално подпомогнати с необходимите ресурси за провеждане на възможно най-ефективно взаимодействие в електронна среда, което да доведе и до повишаване на капацитета на училищата да предоставят приобщаващо образование на ученици със специални образователни потребности“, написа омбудсманът.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН