Тече одитна проверка, започнала преди месец. Първоначалните данни показват висока концентрация на нарушения. Проверката ще бъде пратена на прокуратурата, тъй като има "високи индикатори на измама". Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев, визирайки случай, при който беше показано как се мами с отстъпки за обяд в Техническия университет във Варна. Той добави, че като министър няма много правомощия – като най-тежка мярка с негово участие може да се стигне до отнемане на акредитация.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Като основен проблем образователният министър посочи, че трета вече проверка показала, че не се спазва методиката за прием по професионалните направления, разработена от държавата и ректорите "прехвърляли" бройки от едно направление в друго – в интерес на академичното заведение, а не на дългосрочното развитие. Припомняме, че през 2016 година беше прието Постановление 64, от 25 март, с което се урегулира приемът по професионалните направления във висшите учебни заведения.
Според Вълчев висшите учебни заведения трябва да станат по-отворени и не може отговорността на ректорите да отива само навътре, към преподавателите. И обеща пред Нова телевизия, че ще има целева проверка на субсидията за храна на Техническия университет.
Вълчев обяви, че ще предложи през есента "големи промени" що се отнася до висшето образование.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Относно случая в Благоевград, министърът видя както "първична сегрегация", така и "вторична". Вторичната сегрегация настъпва, когато ромските ученици станат 15-20% от цялото училище – тогава родителите на другите деца почват да ги отписват и да ги записват в други училища. Можем да не допускаме повече сегрегиране в големите градове – децата от ромски произход да бъдат така разпределени, че да са до 10% от състава на дадено училище, това е добре и за тях, смята Вълчев, който обаче не видя такава възможност за десегрегация в малки училища. Вълчев добави, че кметът на Благоевград Атанас Камбитов поел ангажимент по случая да няма вторична сегрегация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Красимир Вълчев посочи и, че 206 000 деца не са на училище, а трябва, но 150 000 всъщност били в чужбина, а се водят като отпаднали. Правото на придвижване за съжаление е за сметка на правото на образование на тези деца, каза министърът и посочи, че МОН работи с МВР как да проследява такива деца и дали ходят на училище.