Над 1000 учители се търсят в момента в цялата страна. Близо 600 са свободните работни места за педагози в София, 300 в Пловдив, 110 във Варна и 120 в Бургас. Това твърди Ваня Кастрева началник на Регионалното управление на образованието, цитирана от в. "Труд".
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Най-голяма липса на преподаватели има по чужди езици, български език и литература, математика и информационни технологии. А синдикатите обясняват липсата на учители с практиката директорите да ги назначават на срочни договори само за една учебна година, след което да ги съкращават.
Същевременно, според вестник "Монитор", ромчета от първи до четвърти клас ще могат да получат до 20 лв. за учебни пособия и материали, към които спадат тетрадки, моливи, гуми, острилки, химикали, боички и т.н. Средствата ще бъдат отпускани по националната програма "Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация", за която е предвиден бюджет от 1 млн. лева.
Всяка община, в която има ромски махали или квартали с преобладаващо население от малцинствата и има риск от вторична сегрегация на училищата или детските градина в района, може да се включи със свой проект. По националната програма могат да кандидатстват и местните управи, в които има минимум три образователни институции и една от тях или всички са сегрегирани. За целта обаче общините трябва да са готови да помогнат с 10% съфинансиране от общия бюджет на проектното предложение.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Пари обаче ще има и за други - за децата на 5-6-годишна възраст ще бъдат дадени до 15 лева. За учещите в прогимназия ще има по 30 лева. На тях са им необходими обаче и повече пособия, тъй като имат повече учебни предмети. Допълнителното финансиране ще бъде представяно на общините, за да могат малчугани в предучилищна възраст и ученици, които посещават сегрегирани детски градини или училища, да бъдат пренасочени към несегрегирани образователни институции и да им бъдат осигурени необходимите учебни пособия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
За транспорт до училище ще има по до 20 лева за карта за градски транспорт или 1,40 лева за всяко пътуване (до 61,60 лв. месечно за отиване и връщане за 22 учебни дни). Превозът може да се извършва и с миниавтобуси с до 22 места или големи автобуси с над тази бройка. Придвижването от кварталното училище до приемащото е за собствена сметка въз основа заповед на кмета на община или школския директор, финансирането е до 1,10 лв./км за малкия автобус и до 1,60 лв./км за големия. Отделно за до 22-местните превозни средства ще бъдат давани и до 4000 лв. за поддръжка, а за големите – до 6000 лв. Когато по националната програма е сключен договор със специализирана фирма, то ще бъдат отпускани само до 1,65 лв./км за малките автобуси и до 2,45 лв./км за големите.