Тази година, за пръв път ученици, които не могат да отидат на матура, защото са болни и е трябвало да влязат в болница (формулировката е поради здравословен проблем), да са под карантина или изолация, както и заради смъртен случай в семейството, ще могат да се явят на друга дата. Допълнителната дата ще бъде определена на база получените молби за явяване поради горепосочените причини.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
"Това е дълго чакана промяна в образователната ни система и трябва да разясним максимално добре на децата как и в какви случаи могат да се възползват от нея", подчерта служебният министър на образованието Галин Цоков, който беше министър и по времето на правителството на акад. Николай Денков.
На предстоящата сесия ДЗИ за първи път ще има възможност за повторно явяване на матура за повишаване на резултата. Възможността бе дадена с промени в Закона за училищното и предучилищното образование, като оценката от този изпит ще може да се използва само при кандидатстване във висше училище. Желаещите да го направят ще трябва да подадат писмено заявление в образователната институция в срок между 24 и 26 април: За явяване на матура за поправка ще се плаща такса
ОЩЕ: "Таксите за повишителна матура са незаконни": Омбудсманът реагира срещу МОН
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
И още
Друга новост е, че седмокласниците ще имат повече време за първата част от изпитите - 75 минути вместо досегашните 60 минути.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
В теста по математика ще има две задачи повече с избираем отговор за сметка на две задачи по-малко с кратък свободен отговор. За X клас изпитът по БЕЛ (български език и литература) ще включва две задачи по-малко - за да има повече време за мислене, обяснява образователното министерство и добавя: За десетокласниците изпитът ще е по-практически ориентиран, за да се измерят умения.
Още: Заради изборите: Местят матурата за 10 клас