Кои ще са професиите на бъдещето и какво трябва да могат учениците? Говори просветният министър

05 март 2025, 08:30 часа • 3029 | прочитания

Професиите на бъдещето ще бъдат различни, а сегашните ученици ще трябва да сменят професиите си до три пъти през живота си, тъй като се предполага, че ще бъдат в активна възраст до 2075 година. Професиите на бъдещето ще изискват по-широка база от умения, математически умения, меки умения и умения на XXI век. Колкото по-дигитални ставаме, толкова по-важни ще стават базовите умения. Професиите на бъдещето ще изискват повече компетентности и ще трябва да се промени парадигмата на образователната система. МОН иска за 12 години да научат това, което се учи за 14 и 15 години. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред БНТ. 

Какви реформи ще направи МОН в учебните програми?

Още: МОН иска да закрие университета в Перник, бил канал за мигранти

Математиката и природните науки ще бъдат в основата на професиите на бъдещето. Математиката трябва да развие уменията по мисленето, концентрацията и логиката. МОН ще работи за по-хибридни профили, насочени към природните науки. Една от най-важните цели е да се освободи пространство на учителите и учениците, намекна Вълчев за промени в образователната система. Може да се жертва дълбочина на теми и на фактология. Няма да се направят много по-леки учебните програми, а да се освободи пространство за упражнения и трупане на знания по математика, физика и БЕЛ, каза министърът на образованито. 

"Много от учениците в 8 клас не учат природни науки, а в 9 клас е PISA", коментира Вълчев. 

МОН възнамерява да има и учебни часове по добродатели и религия. Няма опасност да изпуснем децата в образователния процес, а целта е да ги направим добри хора, постави си за цел Красимир Вълчев като образователен министър. 

"Учителите в момента се чувстват от една страна безпомощни заради липсата на дисциплина в клас. Много от учителите се въздържат да налагат санкции. Лично аз подкрепям оценка "дисциплина", но заедно със системата от санкции. Все още съм въздържан да говоря конкретно, но трябва да направим повече възможности на учителите да дисциплинират учителите", уточни Вълчев относно оценката за дисциплина в клас. Готвят се промени в Закона за предучилищното и училищно образование, като през май и юни ще се предложат промени в закона. Една от темите, които ще бъде поставена в законопроекта е оценка за дисциплина в клас. 

Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%

Вълчев настоя учителите да гарантират дисциплината в клас и в училище, а проблемите на външната и семейната среда се проявяват в училище. Агресията не идва от училището, а от семейната и външната среда след училищата. Не трябва учителят да се чувства безпомощен, призова Красимир Вълчев. 

"Родителите и учителите трябва да са партньори. Можем да искаме от родителите да са подкрепящи - 2/3 подкрепят учителите и училището, а 1/3 са предивирчиви и не вярват на учителите, но трябва да работим да ги спечелим като отношение", настоя министърът на образованието. 

Красимир Вълчев заяви още, че няма вариант детето да бъде изключено от училище, а може да бъде преместено в друго. Много училища искат да се отърват от проблемните ученици, добави министърът. Правят се и внезапни проверки относно писането на отсъствия. Всеки един учител може да налага по-лесно санкции, настоя още Вълчев. 

За него е важно детето да бъде знаещо и можещо, а не да е толкова отличен ученик. Цялата образователна система трябва да бъде насочена върху това учениците да бъдат знаещи, можещи и добри хора. Образователната система е една от основните предпоставки както добри резултати, така и за лоши резултати. При бъдещи промени в учебните програми ще има формиране и нагласи около заобикалящия ни свят. 

Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас

Той добави, че всички учители ежедневно рецитират и пеят с децата за нациоаналните празници. Учебните програми по История пък винаги са били най-дискусионните. 

Националните външни оценявания, частните уроци и промени в матурите?

Вълчев заяви, че подкрепя да има матура по Математика, но няма да е скоро. Учебните програми, учебният план трябва да се увеличат, за да има матура по Математика, но липсват и ресорни учители по предмета. Въпросът е за какво се оценява - ако се оценява за знания, учениците ще научават, но ако се оцени уменията, тогава учениците ще учат по-различен начин, смята Вълчев. 

Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес