България изглежда е решила да привлича водещи учени със заплати до 8000 лв. Това е заложено в Националната програма ВИХРЕН – 2024, чийто проект е предложен за обществено обсъждане, което трябва да продължи до 7 май 2024 г. Програмата ще бъде факт след одобрение на Министерски съвет.
Заплатите
Един от очакваните резултати на програмата е да повиши качеството на висшето образование в България чрез привличане на перспективни и водещи учени, които ще участват в процеса на обучение и в откриването и подготовката на следващото поколение таланти (учени и иноватори).
Ето защо по схемите на програмата се предлагат заплати между 6000 и 8000 лв. за ръководителите на отделните проекти и между 4100 и 5200 лв. за старши сътрудниците и постдокторантите. За младите учени се предвижда възнаграждение от 2300 лв. на месец. ОЩЕ: Български учен химик получи световно признание
Подробности за програмата
Общият бюджет на програмата е 14 млн. 175 хил. лв., от които 13 млн. 500 хил. за финансирането на 9 изследователски проекта и 675 хил. лв. за мониторинг и оценка на изпълнението на проектите и за популяризиране на програмата от страна на Фонд „Научни изследвания“. Всеки проект е за период от 5 години. Бюджетът на програмата за година е 2 млн. 835 хил. лв.
Програмата ще бъде разделена на три схеми: „Начален грант“, „Установен учен“ и „Водещ учен“.
ВИХРЕН – 2024 ще се изпълнява на конкурсен принцип от Фонд „Научни изследвания“. Основната дейност на програмата е да подкрепя проекти и дейности за насърчаване и развитие на научните изследвания в България, а финансовото обезпечаване на тази дейност е ангажимент на Министерството на образованието и науката (МОН) по програма „Оценка и развитие на националния научен потенциал за изграждане на устойчива връзка образование – наука - бизнес, като основа за развитие на икономика, базирана на знанието“. ОЩЕ: Парламентът прие законови промени за насърчаване на научните изследвания и иновациите
Целите на програмата
Целта на програмата е да разпознае и подкрепи индивитуалния потенциал за провеждане на научни изследвания на върховно ниво и за привличане на външно финансиране за научни изследвания в България.
Друга цел, която си поставя, е да създаде подкрепяща институционална среда за работата на научния екип, сформиран и управляван от ръководителя на проекта.
Програмата цели още да подобри административния и техническия капацитет на базовата организация за подкрепа на подготовката и на изпълнението на национални, европейски и международни проекти. ОЩЕ: Бизнесът инвестира повече от държавата в научни изследвания, сочи годишният доклад на правителството
Повече за програмата и изискванията към кандидатите за отделните схеми можете да намерите ТУК.