Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без увеличение на парите за висше образование: Готвят ли се протести?

23 януари 2024, 12:33 часа • 2395 прочитания

Ректорът на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров говори пред Euronews Bulgaria за бюджета за висшето образование и дали преподавателския екип и администрация готвят протести.

Проф. Димитров казва, че във висшето образование винаги има напрегнати моменти. Към момента няма огромно предизвикателство, което да спъва работата на университета. Последните години стоят проблеми, като финансирането. Професорът пояснява, че заплатите на преподавателите са увеличени, а администрацията няма такива компенсации. Отделно финансирането не е достатъчно за поддържане на сгради, спортни бази… „Нашия призив е да търсим диалог, който да решава тези проблеми дългосрочно,“ каза ректорът. Висшето образование е недофинансирано по негови думи.

Готвят ли се протести?

Още: Студентите в Гърция против разкриването на частни университети

За бюджета през 2024 година няма предвидено увеличение за бюджета за висше образование. Ректорът казва, че разбрал за инициативата на НСБ „ВОН“ (Национален браншов синдикат "Висше образование и наука") - КНСБ за подготовка на протестни действия, но казва, че процесът е обвързан с подписка и е дълъг. Към момента не се намират в процесна акция.

Професорът каза, че заплатите на преподавателите не са компенсирани според инфлацията, въпреки растежа ѝ през последните години. Увеличава се съответно минималната работна заплата, но университетите не получават компенсация за това. По негови думи миналата година напуснали двама човека от администрацията за по-добра заплащане „навън“. Според професора заплащането трябва да се подобри, както на преподавателите, така и на администрация и дигитализация. Важно е да има диалог с правителството и дали ги има тези пари за увеличение в бюджета.

Ректорът на УНСС казва и, че приемането на бюджета "не декември, а август следващата година" започва да влияе на университета. За всеки студент се получава базовата субсидия, която се умножава по даден коефициент в зависимост направлението, което учи. Професорът посочва, че има университети със специалности с много голям коефициент и това трябва да се балансира. Други начини за финансиране той посочи, че са отдаване по наем помещения в университета за кафенета, заведения, което не е голям приход и платено обучение.

Още: Висше образование: Официални данни каква професия избират студентите в България

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес