Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за презареждане и ремонт на 18 октомври, при който ще се извърши сондиране на тръбите на системно протичащия напоследък парогенератор. Това съобщи председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски на семинар с журналисти.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Проблемът с парогенератора
По повод проблема с парогенератора, заради който превантивно през юни бе спрян блокът за ремонт, от АЯР са изисквали да се изготви специална програма, така че от атомната централа да откриват дефекта преди възникването му. По думите на Бачийски има такива възможности. За целта ще се използва специална сонда, която ще се изпробва по време на предстоящия планов ремонт на блока, пише Mediapool.
Още: Малинов: Направихме важна крачка към реализацията на 7-и и 8-и блок в АЕЦ "Козлодуй“
Причината за превантивното спиране на блока беше констатирани в процеса на експлоатация неизправности на маслената система на блочния трансформатор 24/400kV (неядрената част на блока), както и индикации за пропуск на топлоносител в парогенератор.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Второто, което от АЯР са поискали, е от АЕЦ "Козлодуй" да констатират какво точно предизвиква проблема. "Очакваме една програма, която систематично да покаже, изследвайки всички фактори", коментира Бачийски. Според председателя на АЯР това няма да реши проблема веднага, но някои стъпки за разрешаването му вече се предприети.
Такъв анализ и действия бяха поискани от АЯР още преди миналогодишния планов ремонт на мощността, но от АЕЦ "Козлодуй" не са успели да направят това, защото данните от сондите, които са използвали, не са били достатъчни за заключения. Сега проучването ще се прави с нови сонди, а отделно ядреният регулатор е поискал от централата и анализ какво точно предизвиква дефектите в тръбите на парогенераторите, водещи до пукнатини и течове.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Бачийски отбеляза, че затапените участъци от тръбите на парогенератора са доста под позволения процент по техническите изисквания за безопасност. Проектно може да се затапят до 5 процента от всички тръбички в парогенератора или около 550, докато на това съоръжение общо за 35 години работа са затапени около 20. Става въпрост за тръбички, които са буквално минатюрни като размер.
Пропускът, който е се е появил, е в рамките на технологичния регламент и не представлява никаква опасност за околната среда и хората, увери Цанко Бачийки. Блокът е бил спрян превантивно, за да не се разрасне този процес.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Председателят на АЯР изтъкна, че парогенераторът не е за сменяне. Нито е необходимо да се ползва оборудването за прекратения проект за АЕЦ "Белене", каквито призиви имаше от страна на различни депутати. Бачийски обаче, отбеляза, че това е решение изцяло на оператора на атомната централа.
Още: Депутатите отказаха на ИТН парогенераторите от АЕЦ "Белене" да останат в България
Той е на мнение, че до 1-2 години ще има окончателно решение на проблема и вече ще може да бъде оценявано състоянието на тръбичките преди още да се появи теч.