Разпоредил съм да спрат действията по старта на изграждането на тръбопровода "Южен поток", докато текат консултациите с Европейската комисия. Това обяви вчера премиерът Пламен Орешарски на брифинг в Министерския съвет след среща с американските сенатори Джон Маккейн, Кристофър Мърфи и Рон Джонсън, предаде БГНЕС.
Ако гледаме на ситуацията стратегически и без емоции – проектът "Южен поток" изглежда по-скоро необратим, което е важното и за Европа, и за България. В момента споровете са концентрирани върху това как точно да бъде реализиран този европейски проект. Убеден съм, че те ще намерят своето решение, включително и в широк политически контекст. Това заявява днес в своя позиция министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Според него това съждение се отнася и за българската част на трасето, където въпросите са по-скоро юридически. Министърът допълва: "По тях (въпросите - бел.ред.) се работи. Европейски експерти ще бъдат в София по темата за законодателните промени за морската част в края на седмицата. Вече са готови и първоначалните правни аргументи на българската страна в отговор на писмото на ЕК относно провеждането на търга, Междуправителственото споразумение и статута на компанията "Южен поток".
От позицията става ясно, че министърът на не вижда разминаване с изразеното от премиера – ние наистина много активно работим за затваряне на откритите въпроси с ЕК, т.е. не сме се отказали от реализацията на проекта.
"Когато пристигна в България, ще имаме подробен разговор, в който да се информираме по темата, особено с оглед на предстоящия Съвет по енергетика в Брюксел", се посочва още в позицията, разпространена от пресцентъра на МИЕ.
От нея става ясно, че министърът цени високо това, което е свършил за "Южен поток": "За една година изпълних своята задача и придвижих проекта "Южен поток" на ново ниво. Вече никой не поставя под въпрос реализацията на проекта "Южен поток" и необходимостта от проекта Южен поток. В рамките на ЕС благодарение на усилията ми има консолидирана позиция "за" проекта на министрите на енергетиката, през които минава трасето – Унгария, Австрия, Хърватска, Словения, Италия".