Ако газът от "Газпром" е най-евтин, тогава веднага трябва да започнем преговори с тях. За това настоя икономистът от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова, но не отговори категорично на конкретен въпрос дали газът от "Газпром" е най-евтин. Според нея обаче на заседанието на кризисния щаб в началото на тази седмица се е възприел курс за задължителни преговори с "Газпром". Тя добави, че седемте танкера, които изпуснахме (шест от тях, единият - за октомври, вече е приет) не са алтернатива и си стоят в САЩ, защото няма път, по който да дойдат до нас.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
ОЩЕ: Газът се размириса, но не заради "некъпаните"
Икономистът Георги Ангелов обаче не се съгласи с тезата за танкерите. Той посочи, че досега колкото танкера с втечнен газ сме договорили, все са идвали. Григорова възрази, че при последния случай имало надценка от турския оператор "Боташ", но Ангелов контрира, че говорим за 10 долара. Той каза и друго - абсурдно е да се говори как нямало слотове (т.е. място за разтоварване на танкери) за догодина, след като те сега тепърва се договорят, като визираше конкретно Гърция. Ангелов е категоричен, че "изпуснахме евтиния газ" т.е. 7-те танкера.
С отказа от 7-те танкера, договорени от правителството на Кирил Петков, позицията ни за преговори с "Газпром" сега е много слаба, защото нямаме друг подсигурен газ за зимата, освен азерският, подчерта Ангелов. Григорова се съгласи, че сме в слаба позиция, но отдаде това на липсата на добра работа от управлението на Кирил Петков, включително защото то не било договорило необходимите слотове. Нямахме време да изговорим всички параметри, за да подпишем договора за 7-те танкера, включи се и депутатът от ПП Настимир Ананиев.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Многократно сме казвали, че трябва да се наложат регулации на петрола, но това не се прави. В България влиза и друг петрол, не само руски, но цената на бензиностанциите е приблизително една и съща. 25 стотинки на фона на 3.40-3.60 лв. за литър горива нямат особено голяма тежест, оцени Григорова. Но и в този случай Ангелов ѝ напомни, че има сериозен марж що се отнася до различните видове петрол - от около 1,50 лв. на литър, който отива в "Лукойл" и следва държавата да вземе отношение, след като България е изключение по европейското петролно ембарго и след като получаваме най-евтиният петрол на пазара - руският.
Планът за възстановяване и устойчивост не е подарък, който може да се използва както си поискаме и чрез не могат да се изплащат заплати и компенсации, подчерта Григорова пред БНТ, след като Ангелов наблегна на това, че именно със средствата по този план може бързо да се развият инвестиции и да се помогне на икономиката, което ще увеличи доходите.
Единият от двигателите за увеличаване на средната работна заплата е увеличаване на минималната работна заплата. Източването на държавните енергийни дружества трудно стигат вече дори за изплащането на тока, посочи Ваня Григорова.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
От своя страна икономистът Георги Ангелов добави, че държавата в криза да изпомпва пари и да трупа излишък е абсурдно. В момента в бюджета има пари, уточни Ангелов. Тази година не работи идеята, че бюджетът ще се остави за следващата година, защото компенсациите са докрая на тази година. Бюджет задължително трябва да бъде приет още тази година, защото догодина може да няма правителство, всичко ще скочи 8 пъти и ще има масови затваряния, предупреди Ангелов.
Още: Енергиен експерт: Преговори с "Газпром" е странно да има, договорът не е прекратен