Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Токът за бизнеса поевтиня сериозно

29 август 2024, 16:19 часа • 1734 прочитания

При средна цена от 288,29 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Това показват данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред" след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка, 30 август.

Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика

Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+

Цената днес бе 383,57 лв. 

Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 383,57 лв. за мегаватчас. Това означава, че токът за утре за българския бизнес ще е по-евтин с 24,84 процента в сравнение с цената му с ден на доставка за днес.

Още: Токът за бизнеса поскъпна драстично

Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре e 319,18 лв. за мегаватчас. Извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 257,40 лв. за мегаватчас.

Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти

Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел

Най-ниската цена в рамките на днешната сесия, при утрешен ден на доставка, е 177,98 лева за мегаватчас, достигната за периода 11:00-12:00 ч., а най-високата е 997,98 лева за мегаватчас - за 19:00-20:00 часа.

Данните от БНЕБ показват, че са продадени общо 80 076,10 мегаватчаса електроенергия.

Още: Fibank подарява винетки и ваучери за гориво

Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците

В пазарния сегмент "В рамките на деня" БНЕБ отчита до момента в 60-минутните продукти общ изтъргуван обем от 7464,40 мегаватчаса, като среднопретеглената дневна цена е 285,65 лева (без ДДС) за мегаватчас.

Още: Анализ: Колко харчат потребителите по света за енергия и евтин ли ще е енергийният преход?

Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните

Още: След нарушения в доставките: Промяна в цената на петрола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес