Икономистът Мика Зайкова прогнозира, че България няма да влезе в Еврозоната през 2026 г., а малко по-нататък. Това стана ясно от участието й в сутрешния блок на БНТ.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
"Това е много вредно, защото сме в банковия съюз, но не участваме във взимането на решения", смята тя.
Не инфлацията е проблемът
"Не инфлацията заплашва влизането в Еврозоната. Ще я нагласим тази инфлация, тя и без това се "сгласява", каза Зайкова.
Според нея най-страшното е дефицитът. "Искам да ви кажа, че има опасност да надхвърлим този 3-процентов дефицит", предупреди тя.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Припомняме, че според последния доклад България покрива всички критерии за членство в еврозоната, но без инфлацията - само тя остава за пълноправното ни влизане в еврогрупата. ОЩЕ: Официално: Изпълнили сме 3 от 4 критерия за еврозоната. Какво следва?
Не е доволна от финансовите министри
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Зайкова е на мнение, че досега не сме имали финансов министър, който да разбира от бюджет. Тя разкритикува и Асен Василев. "Не можеше да напишеш, че ще имаш ръст на БВП 3.2%, а той не може да стигне 2%. Не можеш ти да напишеш 1 млрд. и 400 млн. лв., които трябваше да дойдат от Плана за възстановяване в приходите за бюджета", коментира Зайкова. ОЩЕ: Досега не сме имали финансов министър, който да разбира от бюджет
Колко сме "забогатели"
Мика Зайкова отбеляза колко всички са "забогатели". "От 1 юли пенсиите се увеличиха "твърде много" с 11%. Вече минималната пенсия е 580 лв., средната 920 лв., а прага на бедност е 526 лв., а под прага на бедност са 324 хиляди пенсионери. Понеже много сме забогатели от 1 юли се увеличи водата с 22%", отбеляза Зайкова.
Тя обърна внимание, че колегите й от КНСБ са определили, че издръжката на един човек е 1500 лева. "Като имате предвид, че само 18% от пенсионерите взимат над 1000 лв. пенсии, представете си как тези хора живеят, как си плащат сметките. Ако вземем и работещите - 85% от домакинставта не могат или имат затруднения да си плащат ежемесечните сметки", отбеляза Зайкова. ОЩЕ: Пенсионерите запазват помощите за отопление, въпреки по-големите пенсии
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?