Охлаждането на пазара на недвижими имоти обхвана всички най-големи градове в България след период на сериозен възход както в броя на сделките, така и в цените на жилищата, белязал последните 2 години.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Общият показател за продажбите на жилища в страната, според броя на продажбите, намалява с 23.5% на годишна база през последното тримесечие на миналата година, сочи справка на Expert.bg в предварителните данни на Националния статистически институт. Това е първи годишен спад от 2 години насам, като за последно понижение се наблюдаваше през последното тримесечие на 2020 година, когато бе отчетено понижение от 6% на годишна база.
Показателят за продажбите на нови жилища намалява с 10.1% на годишна база през последното тримесечие, докато индексът за сделките на домакинствата със съществуващи жилища се свива с 28.5% спрямо последното тримесечие на предходната 2021 година.
Настоящото понижение идва след седем тримесечия на постоянен годишен възход.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
На тримесечна база, показателят за продажбите на жилища в страната, намалява с 12.6% през последното тримесечие, след като през третото тримесечие отчете понижение от 3.2%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Данните на НСИ отразяват тенденция, подчертана от данните на Агенцията по вписванията, които отчетоха годишен спад в броя на вписваните сделки с недвижими имоти у нас през последните две тримесечия на миналата година, съответно от 7.23% и 10.43%.
Показателите за продажба на жилища на НСИ обхващат всички покупки на домакинствата (нови за домакинствата и между домакинствата), включително сделките с луксозни жилища, става ясно от методологията на националната статистика. Даренията и наследствата сa изключени, тъй като представляват непазарни сделки.
Сделките с имоти у нас намаляват за второ поредно тримесечие
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Данните на НСИ за броя на сделките с жилища на домакинствата съвпадат и с отчетно забавяне в темпа на растеж на цените. През последното тримесечие на 2022 година цените на жилищата у нас нарастват с 13.4% на годишна база, като увеличението е 9.8% при новите жилища и 15.6% при съществуващите. За сравнение, през предходното трето тримесечие цените на жилищата растяха с годишен темп от 15.6% - най-висок от повече от десетилетие. През третото тримесечие ръстът в цените при новите жилища бе 12.6%, а при съществуващите достигаше 17.4%.
На тримесечна база, цените на жилищата нарастват с едва 0.4% през последното тримесечие на 2022 година, като цените на новите жилища падат с 1.1%, а тези на съществуващите добавят 1.3%.
Охлаждането е факт: Сделките с недвижими имоти у нас намаляват
Докато на годишна база, цените на жилищата продължават да растат в най-големите градове у нас, то на тримесечна база се отчита спад на най-големия имотен пазар у нас – София, за първи път от второто тримесечие на 2021 година. Тримесечният спад в цените на жилищата в столицата възлиза на 2.5% в края на 2022 година. На годишна база цените в София отчитат скок от 14% през последното тримесечие на миналата година, след годишен ръст от 18.6%, отчетен през предходното трето тримесечие на същата година.
Спад на продажбите на жилища в големите градове
Показателят на продажбите на жилища, според брой на продажбите, отчита понижение на годишна база през последното тримесечие на миналата година във всички градове у нас, чието население надхвърля 120 000 души.
Показателят за сделките на домакинствата с жилища в София намалява в края на 2022 година с 20.1% спрямо последното тримесечие на 2021 година. Понижението идва след спад от 9.6%, отчетен през предходното трето тримесечие. Продажбите на нови жилища се свиват с 2.2% на годишна база, докато тези на съществуващи жилища падат с 30.6%.
Общият показател за продажбата на жилища в Пловдив (според броя) записва понижение от 26.1% на годишна база през последното тримесечие на 2022 година, като спадът при новите жилища е 15.4%, а при съществуващите намалението възлиза на 32.5%.
Общият показател за Варна се свива с 19.9% на годишна база през последното тримесечие, включително спад от 5.8% при новите жилища и понижение от 26.6% при съществуващите. Данните за Варна не включват продажбите в курортните комплекси.
Показателят за продажба на жилища, според броя на продажбите, за град Бургас отчита спад през последното тримесечие на 2022 година от 21.4% спрямо същия период на предходната 2021 година. Докато продажбите на домакинствата на нови жилища записват годишен ръст от 15.8%, то сделките при съществуващите имоти намаляват с цели 34% на годишна база.
Общият показател за продажбата на жилища, според броя на продажбите, в Русе намалява с 33.6% на годишна база през последното тримесечие, като спадът при новите жилища е 48.7%, а при съществуващите се отчита спад от 31.3%.
Стара Загора изпъква с най-сериозно понижение на показателя за продажба на жилища, според броя на продажбите – понижение от 40.9% на годишна база, като това е трето поредно тримесечие на годишно понижение. За сравнение, спадът бе 5.8% и 21.7% съответно през второто и третото тримесечие на миналата година. Продажбите на нови жилища в Стара Загора намаляват с 52.3% на годишна база през последното тримесечие на 2022 година, а тези на съществуващи жилища пада с 35.9% спрямо същия период на 2021 година.
Още: Колко струват жилищата в Европа и къде се нарежда България?