За първи път от почти две години насам Русия изпревари САЩ като топ доставчик на втечнен природен газ (LNG) за Европа. Това се случи през май, съобщава Financial Times.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Доставките на втечнен природен газ в ЕС удариха 7-месечно дъно
Авторитетното британско издание цитира данни на ICIS, която е един вид международна служба за стоково разузнаване. Според нея през май доставките на втечнен природен газ по руски тръбопроводи са съставлявали 15% от количествата за ЕС, Великобритания, Швейцария, Сърбия, Босна и Херцеговина и Северна Македония.
Доставките на втечнен природен газ от САЩ съставляват едва 14% от общия дял, пише FT. По норвежкия тръбопровод тече най-много LNG за Европа - малко под 30% от общите количества.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Все пак няма толкова голяма изненада, при положение че в списъка е близката до режима в Кремъл Сърбия, а също така Босна, където една от съставните части е Република Сръбска.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Война на Балканите? Сърбия заплаши суверенитета на 4 държави
Причините
В цитирания доклад намаленият износ от САЩ все пак се обяснява с еднократна повреда в голямо съоръжение за износ на втечнен природен газ, съчетана с доставките на повече синьо гориво от Русия през Турция преди планираната поддръжка през юни.
For the first time in 2 years. Russia overtakes the US in gas supplies to Europe
In May 2024, Russian gas and LNG supplies via pipelines accounted for 15% of total supplies to the EU and other European countries. The volume of supplies from the United States amounted to 14%. pic.twitter.com/GZwhQELm3CОще: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
— NEXTA (@nexta_tv) June 16, 2024
Въпреки този месечен обрат - от ICIS казват, че тенденцията за износ вероятно няма да се запази, тъй като Русия се подготвя да доставя повече втечнен природен газ на азиатските страни.
Китай остава най-големият клиент за руския LNG, като завърши 2023 г., купувайки над 6,8 млн. тона газ.
През юни доклад на руския газов гигант "Газпром" разкри обаче, че страната няма да може да възстанови загубите, понесени от пълномащабната инвазия на Владимир Путин в Украйна, в продължение на поне 10 години.
Още: "Ситуацията е много мрачна": "Газпром" е ударен тежко от санкциите
Няколко членки на ЕС продължават да са силно зависими от руския газ, а вносът на втечнен природен газ от Русия достигна рекордни стойности през миналата година. На 6 май европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон заяви, че в момента няма санкции срещу руския LNG, но министрите на енергетиката на ЕС "взеха решение и предложиха инструмент за ограничаване на достъпа на руски втечнен природен газ до нашите енергийни терминали".
ЕС работи по предложение за ограничаване на вноса на руски втечнен газ като част от предстоящия 14-и пакет от санкции. Унгария даде индикации, че не е съгласна.
Още: Защо ЕС все още купува руски газ?